TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Lydeksplosion fra Harman

Lancerer hele 31 lydprodukter på IFA-messen i Berlin.

Af / 05/09/2016 - 15:30
Lydeksplosion fra Harman
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede

I oktober opdateres JBL E-serien med nyt design og forbedret ergonomi. Serien omfatter alt fra in-ear-hovedtelefonerne E15 til 320 kroner til de trådløse over-ear-hovedtelefoner E55BT til over 1.000 kroner.

Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede

Lidt mere luksuriøse er de ventede AKG N90 (testeksemplar er bestilt)

Foto: Harman
Foto: Harman

Samt in-ear-modellen AKG N40 til ca. 3.200 kroner, som er tilgængelig nu. Begge understøtter hi-res-audio.

Foto: Harman
Foto: Harman

Harman Kardon lancerer også en mindre udgave af Onyx, kaldet Onyx Mini. Den lille bærbare højttaler har 10 timers batteritid, og kan sammenkobles med andre højttalere for at få en større lyd. Harman Kardon Onyx Mini kommer i oktober.

Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede

Når det gælder JBL’s Bluetooth-højttalere, er nyheden, at de nu kan fås i flere farver, og at der kommer en softwareopdatering, der giver dig mulighed for at bruge Siri og Google Now.

Annonce
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede

En anden nyhed er den nye JBL Playlist, en trådløs højttaler til hjemmebrug. Hvis du ikke kan lide Bluetooth, understøtter den også Spotify Connect og Google Cast. Man kan endda sammenkoble flere for simpel multirumslyd. Playlist kommer i oktober til ca. 1.400 kroner.

Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede
Foto: Jonas Ekelund, Lyd & Billede

Skal det være rigtig multiroom, er det stadig Omni, der gælder. Den har fået en opgradering, hvor det meste af elektronikken er udskiftet. Det skulle give bedre trådløst netværk, støtte for hi-re audio og ekstra tjenester, som Spotify og Google Cast. Den nye Omni 10+ (2.000 kroner), af Omni 20+ (2.800 kroner) og Omni 50+ (4.000 kroner) kan købes dette efterår.

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr / uge
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Nye gaming-computere fra Lenovo og Alienware

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?