TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Andrew Jones og ELAC rotter sig sammen

Den berømte højttalerdesigner Andrew Jones står bag ELACs nye Debut-serie, der menes at være en rigtig "prisdræber"!

Af / 20/08/2015 - 09:00
Andrew Jones og ELAC rotter sig sammen

Andrew Jones er en mand, der med rette kan kaldes højttalerguru. Med en baggrund hos KEF, Infinity og Pioneers prof-afdeling, TAD, har han en erfaring, som få kan matche. Og en række klassiske højttalere på CV’et. Han står blandt andet bag den enorme TAD Reference One, som vi på Lyd & Billede redaktionen stadig betragter som en af ​​de bedste højttalere, vi har hørt. Men Andrew har også vist, at han kan lave gode højttalere med et betydelig strammere budget. Et eksempel på dette er den lille S-CN301LR, som vores high-end-anmelder Sven Bilén roste i sin tid.

ELAC_JONES
Foto: ELAC

Debuterer hosELAC
Nu har Andrew Jones kastet sig over nye udfordringer, og hans nye arbejdsgiver er ingen ringere end ELAC. Den første højttalerserien er allerede blevet lanceret i USA, og navnet er passende nok blevet Debut. Den består af to kompakte højttalere, Debut B5 og B6, gulvhøjttaleren F5 og centerkanalen C5. En dedikeret Atmos surroundhøjttaler indgår også i serien og har logisk nok fået navnet A4. Der er desuden tre subwoofere, som bruger den samme app-baserede styring, vi kender fra topklasse-subwooferen SUB 2070. En prototype på Debut-højttalerne blev for nylig vist på The High End Show i Newport, USA, hvor de fik megen ros.

Foto: ELAC
Foto: ELAC

Den nye Debut-serie er en del af ELACs relancering på det amerikanske marked, og priserne starter ved 229 dollars for den mindste model, B5. Det bekræftes også, at Debut-serien kommer til Europa, men ikke før november. Med ELACs ry for kvalitet og en højttalerdesigner af Andrew Jones’ kaliber med på holdet, bliver resultatet sandsynligvis spændende. Der er desuden rygter om, at Jones også skal designe en helt ny “ultra high-end” -serie for Elac senere.

Annonce
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

V-16 F: Nyt bæst af en subwoofer fra Dali

Tre nye højttalere i den absolutte topklasse

Fejrer jubilæum med specialmodel

Dansk high end i nye farver

Vi har hørt TCL og Dolbys nye højttalere

Første lyt til Audiovectors flagskib

Hvad siger du? Sonos soundbars får en ny funktion

BBC-klassikere i eksklusiv særudgave

Audiovector fremviser nyt flagskib

Ægte reolhøjtaler fra Fyne

Mere punch end fra studentervognen - og langt bedre lyd

Disse to bør naboen tage sig i agt for