TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Barskt kamera til råt vejr

Olympus har lyttet til kritikken og endelig indført RAW-format i markedets fedeste vejrtætte kamera, og de har smidt et par ekstra finesser oven i.

Af / 20/04/2015 - 09:52
Barskt kamera til råt vejr

De små alle-vejrskameraer, der trives lige så godt under vand, som på en fugtig bjergtop, kan i ekstreme tilfælde være de eneste kameraer, der virker. Når temperaturen falder, vinden stiger og regnen føles som pile mod ansigtet, kan du være ret sikker på, at et alle-vejrskamera stadig fungerer.

Olympus var tidligt ude og har mere erfaring end de fleste robuste kameraer. Og forgængeren TG-3 blev kåret til sidste års bedste vejrtætte kamera.

Læs testen af TG-3 her.

Det nye TG-4, som er i butikkerne i maj til ca. 3.500 kroner, har samme lysstærke 4x zoom på 25-100 mm med lysstyrke 2.0 og ekstrem makrofokus ned til 1 cm!

ID: 18400

Annonce

Det er frostsikkert, vandtæt ned til 15 meters dybde, kan klare et fald fra 2,1 meters højde og 100 kilos tryk. Men det bedste er, at ivrige fotografer endelig kan glæde sig over at kunne tage RAW-billeder med TG-4. Det øger muligheden for bedre billedkvalitet, fordi fotografen selv kan “fremkalde” billederne i efterbehandlingen.

Det er faktisk en nyttig ting, for undervandsfotografering stiller store krav til kameraets hvidbalance og farvegengivelse, men nu er det nemmere at kompensere og redigere billeder, da kameraet kan gemme RAW-filer.

Blandt de nye funktioner, finder vi mikroskoptilstand med langsom flashsync, som reducerer risikoen for overeksponering, når man er tæt på motivet. Kameraets fokusbracketing (stabling) tager flere billeder med fokus på forskellige afstande i designet, så fotografen kan vælge, hvilket objekt i billedet, der skal stilles skarpt på.

Der er også indbygget Wi-Fi, GPS, elektronisk kompas og manometer, og det kan udnytte en bred vifte af tilbehør.

Blandt andet findes der et undervandhus, som øger dykkedybden til 45 meter, et silikoneovertræk, som beskytter mod ridser, en håndledsrem med indbygget redningsvest, tele- og vidvinkelkonverter, samt en sportsholder, der kan monteres på seler eller rygsæk, så du har hurtig adgang til kameraet.
ID: 18171

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Luftfoto med 100 megapixel

To nye fuldformatkameraer og en lysstærk zoom

Lysstærk telezoom til Sony fuldformat

Nyt design og bedre funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fuldformatkamera er endelig opdateret

Kompakt systemkamera til video

Verdenspremiere

Mekanisk instant-kamera

Sony frier til naturfotograferne

Unikt kamera fra Sigma

Avanceret flagskib i krympet format