TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

UE giver dig lyd og ørebeskyttelse

Denne lille boks kobles til ørepropperne for at få lidt bedre ydelse og samtidig beskytte din hørelse.

Af / 22/01/2015 - 11:40
UE giver dig lyd og ørebeskyttelse

Det er i hvert fald, hvad Ultimate Ears siger om Sound Guard. Det er en lille boks, som du kan have i lommen eller hægte i bæltet, hvor den kobles mellem ørepropper eller hovedtelefoner og lydkilden. For eksempel en mobil eller trådløs sender til scenebrug.

For boksen er egentlig udviklet for at musikere, som står på en scene med in-ear-monitors i ørene, ikke skal få voldsomme transienter eller feedback sendt direkte ind i øret, hvilket både kan gøre ondt og i værste fald skade hørelsen.

Ud over sikkerhed skal den lille batteridrevne boks også give lidt bedre lyd i form af impedanstilpasning af ørepropperne. Den koster ca. 1.300 kr og kan købes nu.

belt_clip

Annonce
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nothing Headphone (a): Storebrors tvilling til en lavere pris

Grado i valnød med varmere lyd

Kablede ørepropper fra Final til omkring 700 kroner

Sonys bedste hovedtelefoner i en ny farve

Derfor er kablede ørepropper blevet cool igen

Sonys bedste bliver endnu bedre

TV-hovedtelefoner med Auracast fra Sennheiser

Sennheiser går mod strømmen - og vælger kabel

Audeze LCD-5s lover lidt lettere luksuslyd

Meze i træ og titanium

Sonys altid-aktive ørepropper

Åben hovedtelefon fra folkene bag AKG