TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
JULETILBUD - LB+ Total 50% rabat

Carlos Santana på dagligstue-turne

Bang & Olufsen samarbejder med kendte musikere, som spiller i hjemlige omgivelser. Paul McCartney har været der. I år er det Carlos Santana, som holder dagligstur-turne.

Carlos Santana på dagligstue-turne

Living Room Tour er navnet på en serie af intimkoncerter og interviews med berømte musikere, sat i scene af B&O. Sidste år kunne man høre sir Paul McCartney, og i år er turen kommet til lige så legendariske Carlos Santana.

Santana har mødt og jammet med den amerikansk-haitianske hip-hop musiker og producer Wyclef Jean. De to taler blandt andet om, hvordan man som guitarist automatisk får kvinder som musikalsk forbillede.

Dagligstue-sessionen offentliggøres lidt efter lidt på Bang & Olufsens blog, som kan følges her.

bogo_santana-h6
Carlos Santana nyder musikken – på et diskret medtaget sæt H6 hovedtelefoner.

Sidste års interview med Paul McCartney gav, ud over musikalske visdomsord fra ex-Beatlen, også et smugkig på Beolab 18-højttalerne, som man “kom til” af afsløre i baggrunden af billedet. Det er nærliggende at kigge efter, om der også er gemt et “påskeæg” i videoen med Carlos Santana. Hvad er det for eksempel for en pladespiller, der står i baggrunden på videoen?

bogo_santana_pladespiller
Hvilken pladespiller er det? Designet er klassisk B&O, men arm og pickup virker anderledes.

Designet ligner en række af B&O’s pladespillere fra vinylens storhedstid i 70’erne og 80’erne. Det er svært at tro, at B&O bare har placeret en grammofon i indretningen for hyggens skyld. Hos B&O afviser PR-chef Tina Banzhaf dog, at man er hoppet på vinylvognen.

Annonce

Se selv videoen herunder:

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Bærbar CD-afspiller med avanceret DAC

Phono-trin med Nuvistor-rør

Retro rør-DAC fra FiiO

Første integrerede forstærker fra TAD

Nu er de her endelig

Nye premium-pickupper

Flagskibsstreameren er helt sin egen

Teac dropper DAC i ny streamer

Stream S3 er seriøs svensk hi-fi uden ledninger

Ny topmodel debuterer

Se hvad du gik glip af

Pladespiller-ikonet får nyt liv