TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

TEST: Thomson Sirius PG55B

Stor biograf fra en lille boks

Thomson Sirius PG55B er den mindste UST-projektor, vi har testet. Med RGB-laser og batteridrift lover den storskærm næsten hvor som helst.

Af / 13/03/2026 - 12:01
Thomson Sirius PG55B

Lyd & Billede mener

  • Thomson-projektoren leverer et stort og relativt lysstærkt billede. Når den er placeret korrekt, kan den give en spændende seeroplevelse.
  • Sirius PG55B har begrænset batteritid, så det er en god idé at have en stikkontakt i nærheden. Google-systemet kan føles trægt, og du må finde dig i en vis støj fra blæseren. Højttalerne er ret svage, så overvej at bruge ekstern lyd.

Med en pris på omkring 6.000 kroner ligger Thomson Sirius PG55B et hak over de billigste bærbare projektorer, vi for nylig har testet. Samtidig er dette en lidt anden type projektor: en kompakt model med ultrakort projektionsafstand (UST)

En UST-projektor er – kort sagt – designet til at stå få centimeter fra væggen og stadig give et stort billede. Hos Thomson er en afstand på 40 centimeter nok til at producere et 100-tommers billede, mens 33 cm giver 80 tommer og 26 cm er nok til 60 tommer. Det betyder, at projektoren ikke behøver stå i den anden ende af rummet for at give et stort billede. Det er muligt takket være et avanceret linse- og spejlsystem, der sender lyset op mod skærmen i en stejl vinkel. Fordelen er, at det kan udnytte lysstyrken bedre – og at folk ikke går foran projektoren og kaster skygger.

Thomson Sirius PG55B: RGB-laser i budgetklassen

PG55B 11

Thomson-projektoren tager også et skridt opad med hensyn til lyskilde. I stedet for LED bruger den en laser, nærmere bestemt en RGB-laser, hvilket er relativt usædvanligt i denne prisklasse. Prisen på laserdioder er faldet i de senere år, hvilket gør det muligt at bruge teknologien i mere kompakte projektorer. Den giver normalt bedre lysstyrke og et bredere farvespektrum end enklere løsninger.

Sirius PG55B har en angivet lysstyrke på 600 ANSI-lumen, hvilket stadig er moderat, men en klar forbedring i forhold til de billigste bærbare projektorer, vi har testet, som ofte har omkring 200-300 lumen. Og da projektoren er så tæt på væggen, udnytter den også lysstyrken godt i praksis. Opløsningen er dog stadig Full HD, så du får ikke en 4K-projektor til denne pris.

Annonce

Kompakt – og med batteri

Thomson-Sirius-PG55B-test-5-scaled Thomson-Sirius-PG55B-test-4-scaled Thomson-Sirius-PG55B-test-3-scaled Thomson-Sirius-PG55B-test-2-scaled Thomson-Sirius-PG55B-test-1-scaled
<
>
Thomson Sirius PG55B. (Foto: Audun Hage)

Sirius skiller sig ud med sit format. Det er den mindste UST-projektor, vi har testet. Den vejer 1,7 kg og er nem at transportere. Det gør den mere fleksibel end andre projektorer i denne kategori, som ofte er designet til permanent installation.

Thomson har også udstyret Sirius PG55B med battridrift. Batteriets levetid er angivet til 90 minutter, og under testningen fandt vi, at dette var ret præcist – forudsat at vi startede projektoren med et fuldt opladet batteri og en energibesparende øko-tilstand med reduceret lysstyrke. For at sikre en uafbrudt filmaften anbefales det derfor at have den medfølgende USB-C-strømforsyning og en stikkontakt i nærheden. Alternativt kan man bruge en kraftig powerbank.

Bemærk! Som alle projektorer kræver Sirius aktiv køling, og blæseren er tydeligt hørbar under stille scener. Dette er noget, man skal tage i betragtning – især når man sammenligner med et fjernsyn.

Smart – men lidt langsom

PG55B 4
(Foto: Thomson)

Thomson Sirius PG55B kører Google TV, som giver dig adgang til streamingtjenester direkte fra projektoren. Som det ofte er tilfældet med billigere projektorer som denne, virker hardwaren dog lidt begrænset. Du kan ikke forvente samme hastighed og reaktionsevne som de bedste TV’er. Menuerne indlæses langsomt, især når vi beder den om at gøre flere ting på én gang – såsom at åbne Netflix, mens vi justerer billedindstillingerne. Det kan derfor være fristende at tilslutte en ekstern afspiller såsom Apple TV 4K via HDMI-indgangen.

Kræver præcis placering

En UST-projektor kan virke nem at placere – man sætter den bare op mod væggen, ikke? I praksis er det lidt mere kompliceret at få det til at fungere. Da lyset projiceres i en så stejl vinkel, skal projektoren placeres nøjagtigt vandret og i en vinkel på 90 grader i forhold til væggen, og selv den mindste afvigelse vil gøre billedet skævt og trapezformet. En centimeter her eller der kan faktisk gøre en stor forskel. Derfor er sådanne projektorer afhængige af automatiske justeringer.

PG55B 6

Thomson har udstyret Sirius med sensorer til automatisk keystone og fokus, men selv disse kan ikke udrette mirakler. Du skal være forberedt på at foretage nogle manuelle justeringer, hver gang den flyttes. Projektoren skal naturligvis placeres på en helt flad overflade, og du bør også finde en flad væg eller helst en skærm, da ujævne vægge skaber “bølger” i billedet.

Så selvom dette på papiret er en bærbar projektor, er den i praksis mere velegnet til semi-stationær brug. Hvis du leder efter en projektor til et børneværelse, der kan placeres mere vilkårligt og rettes i alle retninger, anbefaler vi dens lillebror, Thomson Vega eller Nebula Capsule 3.

Læs også Gruppetest: 5 billige og bærbare projektorer med Google TV En hjemmebiograf behøver ikke at være dyr eller kompliceret: Med en af disse projektorer kan du få et stort billede på næsten ingen tid. Men hvilken er bedst, og til hvad?

Billedkvalitet

Thomson Sirius PG55B test 7 1 scaled

Når projektoren er placeret korrekt, belønnes du med et stort billede med generøs lysstyrke. I vores testrum fik vi et brugbart billede på 90-100 tommer, og ved at dæmpe belysningen kunne vi nemt se film, nyheder og sport. Og det var ikke nødvendigt at mørklægge rummet fuldstændigt i alle tilfælde. Til sammenligning er de mindste bærbare modeller stort set ubrugelige i andet end et helt mørkt rum.

RGB-laseren bidrager også til et kontrastrigt billede med mange detaljer. Farvespektret er bredt, og især de røde farver fremstår mere nuancerede end på de billigste projektorer. Samtidig har projektoren en god farvebalance uden at hælde for meget mod rødt eller grønt.

Sirius PG55B ser også ud til at have god optik – for eksempel oplevede vi ingen åbenlyse problemer med kromatisk aberration, som kan opstå, når linsen ikke er i stand til at fokusere alle farver i lyset ens.

En anden potentiel bivirkning ved laserprojektorer er såkaldt laser speckle, et svagt kornmønster, der kan opstå, når laserlys reflekteres fra væggen eller skærmen. På Sirius var dette dog ikke særlig mærkbart, måske fordi lysstyrken alligevel er ret moderat.

Man kunne måske ønske sig en endnu højere billedopløsning. Med et Full HD-billede, der er forstørret til 100 tommer, begynder pixels at blive synlige. Men igen vil det nok vare et stykke tid, før vi ser 4K-projektorer i denne prisklasse.

Billedet er langt fra perfekt, og man kunne selvfølgelig ønske sig endnu bedre kontrast og skarphed, når billedet alligevel er så stort. Ikke desto mindre mener vi, at Thomson har prioriteret rigtigt her, i betragtning af at denne model ikke altid vil blive brugt på en fuldblods skærm, men hurtigt vil blive sat op mod en hvid væg.

Lydkvalitet

PG55B 2
Sirius PG55B har indbyggede 2 x 7 watt højttalere med understøttelse af Dolby Audio (Foto: Thomson)

Selvom Thomson lokker med 360-graders lyd, er der grund til at have realistiske forventninger. Højttalerne formår at overdøve blæseren, hvis man skruer lidt op for lydstyrken, og lydkvaliteten er ikke noget at prale af – den er ret tynd og svag uden meget bas.

De, der ønsker at nyde deres underholdning fuldt ud, vil helt sikkert ønske sig en separat højttalersløsning. Heldigvis har Thomson udstyret Sirius med HDMI ARC (audio return channel), så du kan tilslutte en soundbar med Dolby Atmos, men så bruger du en af HDMI-indgangene. Alternativt kan du tilslutte en trådløs højttaler via Bluetooth.

Konklusion

Efter vores mening er Thomson Sirius PG55B en ret spændende projektor, der har sine styrker og svagheder. Den kombinerer ultrakort projektionsafstand, RGB-laser og batteridrift i et kompakt format. Den kræver lidt mere præcis positionering end standardprojektorer med lang projektionsafstand, men til gengæld leverer den et overraskende stort og lyst billede til prisen – i en pakke, der faktisk er nem at flytte rundt på. På den negative side synes vi, at den smarte platform kunne være hurtigere, og batteridriften er mere en kortvarig “bonus” end noget, man kan stole på hele tiden. Bortset fra det er dette en ret nem måde at nyde underholdning på storskærm!

Karakter
Thomson Sirius PG55B
Basic
Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Disse smarte projektorer giver dig et stort billede på rekordtid

Valerion vil trylle biografoplevelsen frem

Disse projektorer erstatter TV'et i stuen

Renere lyd uden FM

Ægte 4K-duel: Kampen om biograftronen

Hjemmebiograf i særklasse

Har dit gamle TV brug for et spark bagi? Her er løsningen.

Billige biografhøjttalere med punch

Tjek denne bærbare miniprojektor

Denne boks kan gøre dit TV meget smartere - og hurtigere

Imponerende fra XGIMI

Denon sigter højt – og rammer plet