TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

TEST: We Are Rewind Blaster – Curtis

Boomboxen genopliver kassettekulturen

We Are Rewind Blaster Curtis er en moderne kassette-boombox med Bluetooth. Og den rocker!

Af / 21/02/2026 - 12:01
We Are Rewind Blaster – Curtis

Lyd & Billede mener

  • Fantastisk bygget boombox med ægte retrocharme og børstet aluminium. Kraftfuld lyd fra fire dedikerede enheder. Understøtter Type I- og Type II-kassetter med aktivt AC-slettehoved. Justerbar motorhastighed og optageniveau. Udskifteligt batteri.
  • Bluetooth-lyden mangler energi i den øverste ende sammenlignet med kassetteafspilning. VU-metrene viser kun indgangssignalet, ikke optageniveauet. Hørbar støj fra kassettemekanismen. Utilstrækkelig tonekontrol.

Kassettebånd er tilbage. Og nej, det er ikke kun et par nostalgiske 50-årige, der har gravet deres gamle Maxell-kassettebånd frem fra kælderen. I første kvartal af 2025 steg salget af kassettebånd med hele 205 procent i Storbritannien, ifølge tal fra brancheorganisationen BPI. I USA er salget steget fra 50.000 kassetter i 2014 til langt over 430.000 i 2023 – og tendensen fortsætter opad. We Are Rewind har indset dette, og deres svar er Blaster. Før lanceringen hed den Boombox GB-001. Alle er enige om, at Blaster er sejere. I første omgang vil den være tilgængelig i antracit, som producenten har givet kælenavnet Curtis – formodentlig efter Curtis Mayfield. Hvis der senere kommer andre farvekombinationer, vil de få andre kælenavne.

We Are Rewind Blaster Curtis lifestyle
(Foto: We Are Rewind)

Hvis du undrer dig over, hvem der primært køber kassettebånd i dag, vil det måske overraske dig at høre, at det er unge voksne mellem 18 og 24 år. De lytter regelmæssigt til musik på fysiske formater, og kassettebånd er blevet generation Z’s nye samlerobjekt. Taylor Swift, Billie Eilish, Kendrick Lamar og Ariana Grande udgiver alle deres musik på kassettebånd. Udvalget vokser også inden for hiphop og metal. K-pop-grupper sælger kassettebånd som varmt brød. Og på TikTok har hashtags som #cassettetok og #mixtape gjort formatet til en æstetisk ting på linje med vintage Polaroid- og filmkameraer.

Herhjemme kan man finde kassettebånd i alle musikforretninger med respekt for sig selv, Tape Connection og Mint Records. Udvalget spænder fra Sleaford Mods og Megadeth til Trentemøller. Formatet er levende og velfungerende, og det sælger.

Det gør det pludselig relevant at teste en kassetteafspiller i 2026. Det er derfor passende, at We Are Rewind for nylig har lanceret sin Blaster – en bærbar boombox med kassetteafspiller og Bluetooth-højttaler. Spørgsmålet er, om den kan give dine kassetter en lydkvalitet, der er værd at lytte til.

We Are Rewind Blaster Curtis det
Bas, diskant, balance og volumen – alt justeres med fysiske knapper på toppen af boomboxen. (Foto: We Are Rewind)

Børstet aluminium og taktil fornøjelse

Designet er utvivlsomt retro, men med et minimalistisk twist, der undgår at blive karikeret. Børstet aluminium, et nedfældeligt bærehåndtag og fysiske knapper til bas, diskant, balance og volumen giver en taktil oplevelse, som ingen app kan matche. Kassettedøren åbnes forfra med et mekanisk klik, der bringer mig lige tilbage til mit barndomsværelse i 90’erne. Intet her er overladt til digital kosmetik – alt, hvad du har brug for til at betjene den, findes direkte på afspilleren.

Annonce

Med en vægt på næsten syv kilo er den ikke ligefrem let. Vægten hjælper med at reducere vibrationer og giver kassettemekanismen en stabil platform. For eksempel er wow og flutter angivet til lave 0,15 procent, hvilket er imponerende for en bærbar afspiller. Blaster er stor nok til at dominere et bord, men alligevel kompakt nok til at tage med i parken.

Kassetterne spiller hovedrollen

Kassetteafdelingen er hjertet i Curtis. Mekanismen er sandsynligvis baseret på en moderne Tanashin-klon af CSG-typen; jeg tror ikke, der findes noget andet. Men de har tydeligvis lagt en stor indsats i den. Blandt andet kan du justere motorhastigheden med en skrue på bagsiden, hvilket er sjældent for en bærbar afspiller.

Af og til har afspilleren også separate valgmuligheder for Type I- og Type II-kassetter. Kontakten, der vælger mellem de to typer, ændrer den måde, afspilleren behandler lydsignalet på, både under afspilning og optagelse, så elektronikken passer til båndets kemi. Hvis du vælger en Type II-kassette i Type I-tilstand, lyder den for skarp og tynd; omvendt bliver den kedelig og uklar. I det mindste i teorien, selvom jeg må indrømme, at jeg ikke hørte den store forskel med mine vintage Type II-bånd fra Maxell og Fuji.

Det aktive AC-slettehoved er måske den vigtigste tekniske detalje. Billigere afspillere bruger ofte en permanent magnet som slettehoved, hvilket resulterer i en højere støjbund og ofte ufuldstændig sletning. Her bruges en højfrekvent vekselstrøm til at demagnetisere båndet fuldstændigt, hvilket resulterer i lavere baggrundsstøj, når der laves nye optagelser.

We Are Rewind Blaster Curtis det 2
(Foto: We Are Rewind)

Optagelse: Lidt i blinde

Optageniveauet kan justeres manuelt via et separat hjul på toppen. Det fungerer uafhængigt af hovedvolumen, hvilket er praktisk. Type II kan håndtere et kraftigere signal end Type I, før det begynder at forvrænge. Vær dog opmærksom på, at VU-metrene viser niveauet fra lydkilden, ikke hvad der faktisk rammer båndet. Da dette er en maskine med to hoveder – et kombineret optage-/afspilningshoved plus et slettehoved – kan du ikke overvåge optagelsen i realtid. Du optager, spoler tilbage og lytter bagefter. Lidt ligesom at tage billeder med et Polaroid-kamera.

Resultaterne med mine ældre optagekassetter er overraskende gode. Selv ved høje optageniveauer hører jeg ingen mærkbar forvrængning, da afspilleren har en indbygget begrænser, der forhindrer clipping. Optagelser lavet med Blaster er naturligvis ikke på niveau med min egen stationære Nakamichi 1000 II – wow og flutter er mere hørbare, især på klaverudtoninger, hvor tonelejet svinger lidt. Men til det, den er beregnet til – at lave mixbånd og optage fra Bluetooth eller AUX – fungerer den fint.

Jeg prøvede at skifte mellem Type I og Type II midt i en optagelse for at se, om lyden ændrede karakter. Det tror jeg ikke, den gør. Forskellen mellem båndtyperne er mere hørbar i båndstøj og diskantopløsning end i den umiddelbare klangfarve. Mine gamle ubrugte Type II-kassetter fra 90’erne giver en hørbart bedre lydkvalitet end de Type I-bånd, man kan købe i dag – renere, mere dynamiske og med mere energi i diskanten.

We Are Rewind Blaster Curtis lifestyle 2
(Foto: We Are Rewind)

Bluetooth: Kraftfuld, men lidt begrænset

Når Curtis er tilsluttet via Bluetooth eller AUX-kabel, imponerer den med sin rene kraft. Den spiller højt og uden forvrængning, og bassen er tør og kontrolleret. Vokalen kolliderer ikke med basregistret; den lyder ren i hele det lave register. Men der mangler luft i diskanten. Sammenlignet med for eksempel en JBL Authentics 300 føles lydbilledet lidt begrænset, og stereoeffekten er mindre udtalt, end man kunne forvente af en enhed med dedikerede højre og venstre højttalerenheder.

We Are Rewind Blaster Curtis GeirNordby foto Amund Hammeren
Gråbein føler sig ung igen. (Foto: Amund Hammeren)

Kassette: Overraskende anderledes

Når jeg skifter fra Bluetooth til kassette, sker der noget uventet. Diskanten åbner sig markant. Pludselig er balancen bedre, og det lyder mere præcist i det høje register. Det bliver klart for mig, at EQ-kurven er blevet finjusteret til kassetteafspilning, hvilket historisk set giver mening – men det betyder også, at Bluetooth-kilden og AUX-indgangen ikke får de samme fordele.

We Are Rewind kunne have arbejdet mere med at tilpasse EQ’en til hver kilde, men det ville kræve en digital signalprocessor (DSP), hvilket jeg forstår ikke er ønskeligt i et produkt som dette. Du kan justere bas- og diskantkontrollerne, men hvis du skruer op for diskanten til Bluetooth, skal du skrue ned igen til kassette. En mindre irritation i dagligdagen.

Rammsteins “Sehnsucht” på den originale kassette lyder fantastisk med Blaster. Vokalen er lidt tyndere, end jeg er vant til, men trommerne slår hårdt, og det lyder fængende. Hvis du spiller det højt nok, bliver du hurtigt kongen af den lokale park med dette.

Veslemøy Narvesens “Dopamine Detox”, afspillet på boomboxen fra Bluetooth, afslører lidt wow og flutter på blæseinstrumenterne og klokkespillet, men vokalen er klar og basguitaren tydelig. Jeg har ingen problemer med at sætte mig ned og lytte til hele optagelsen. Og for god ordens skyld: Hvis du optager musik via Bluetooth eller kablet AUX til kassette og afspiller den, lyder den lige så afbalanceret og åben i diskanten som med andre kassetter. På nogle måder lyder det bedre at afspille optagelsen end at lytte til den originale kilde. Du skal bare leve med lidt støj, dårligere dynamik og små variationer i hastighed og tone.

Susen: Ulempen ved analog

Det er værd at nævne, at selv uden et bånd i maskinen aktiveres det analoge forstærkerkredsløb og det følsomme afspilningshoved, når man trykker på afspil og pause på samme tid. Det kan høres som en konstant susen gennem højttalerne. Via Bluetooth er boomboxen helt lydløs. Det betyder, at uanset hvor god og stille optagelsen er, vil man høre susen under afspilningen.

Med en god optagelse eller en forindspillet kassette er dette helt acceptabelt – intensiteten af suset varierer med kvaliteten af optagelsen. Optagelser lavet med selve boomboxen har en lidt mere hørbar wow og flutter, da dette forekommer både under optagelse og afspilning. Og nej, da dette er analogt, kan du aldrig få de to til at matche hinanden og dermed udligne hinanden. Det ville være en sjov teknisk øvelse, men fysikken tillader det ikke.

We Are Rewind Blaster Curtis beauty
(Foto: We Are Rewind)

Batteri og strøm

Batteriet på 14,8 V, 3.000 mAh forsyner Blaster med strøm i op til 10-15 timer, afhængigt af kilden og lydstyrken. Miljøforkæmpere bør vide, at batteriet kan udskiftes, så afspilleren kan holde i mange år, selv efter at de originale celler er slidt op.

Den medfølgende 18 V strømforsyning giver forstærkertrinene lidt ekstra headroom sammenlignet med batteridrift. I praksis bemærker jeg ingen forskel i lydstyrken, men ved meget høje niveauer kan strømdrift give lidt renere basovergange. Vil du bemærke dette i dagligdagen? Sandsynligvis ikke.

Mixtape-nostalgi

Tværtimod sidder jeg og nyder charmen ved at lytte til kassettebånd igen. Det er oplevelsen af at lave mit eget mixbånd (mixtape) og være tvunget til at lytte til sangene i deres helhed, mens jeg optager. Jeg drømmer mig tilbage til 90’erne, hvor mine venner og jeg lånte hinandens mixtapes, opdagede ny musik uden algoritmer og måtte spørge hinanden, hvem kunstneren var midt på B-siden af “Mixtape 3 fra Spanien”. Og så skal man som altid huske at spole båndet tilbage, når man er færdig med det, inden man låner det ud til den næste person.

Purister på Boomboxery-forummet vil påpege, at Blaster mangler en radio og derfor strengt taget ikke kan betragtes som en ægte boombox. Efter min mening er Bluetooth-forbindelsen en mere end værdig erstatning i 2026. Du har adgang til al musik i verden via din telefon, og AUX-indgangen giver dig mulighed for at tilslutte en pladespiller, hvis du ønsker det.

We Are Rewind Blaster Curtis
(Foto: We Are Rewind)

Konklusion

We Are Rewind Blaster, der i øjeblikket fås i den næsten sorte Curtis-farvevariant, er en veldesignet boombox, der tager kassetteformatet alvorligt. Byggekvaliteten er førsteklasses med børstet aluminium og en solid konstruktion, der kan tåle at blive taget med udendørs og også ser godt ud i et moderne hjem. De fire højttalere leverer kraftfuld lyd, men Bluetooth-kilden mangler lidt luft i diskanten. Ironisk nok lyder kassetten mere afbalanceret. Vi må bare leve med, at EQ’en ikke er specifikt tilpasset hver kilde.

Optagefunktionen fungerer overraskende godt for en bærbar enhed, men kan ikke konkurrere med seriøse stationære alternativer. På den anden side får du et udskifteligt batteri, understøttelse af Type I- og Type II-kassetter og en retrooplevelse, der minder om en tid, hvor musik var noget, man holdt i hånden. For dem, der savner mixtape-æraen, bør dette stå højt på listen.

Karakter
We Are Rewind Blaster – Curtis
Premium
Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Svensk sværvægter med tekniske tømmermænd

Første test: Klejn debutant med stor vægt

Arendals stativhøjttaler tror, den er en gulvmodel

Svensk lyd på omveje

Overlegen luft og bundtræk

Små muskler – stort hjerte

Den lille storebror

Masser af spilleglæde for pengene

Raffineret allround-højttaler

Små kæmper

KEF XIO: Soundbar med hi-fi-ambitioner

Ægte hjemmebiograf fra Yamaha-soundbar