TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Volkswagen dropper egen softwareudvikling til fordel for Rivian og Xpeng

Efter års problemer med software-afdelingen Cariad køber Volkswagen nu teknologi fra amerikanske Rivian og kinesiske Xpeng i stedet for at udvikle den selv.

Af / 03/10/2025 - 09:59
Volkswagen dropper egen softwareudvikling til fordel for Rivian og Xpeng

Volkswagen har gennemført en total omstrukturering af software-afdelingen Cariad. I stedet for at udvikle teknologien internt, køber den tyske bilkoncern nu primært løsninger fra eksterne partnere, oplyser koncernchef Oliver Blume ifølge Financial Times.

“Vi har lavet vores lektier,” sagde Blume ved et arrangement i München, hvor han forklarede, at Cariad nu er klar til at konkurrere med Tesla og kinesiske producenter, lover han.

Læs også Nyhed: ID. EVERY1: Volkswagens billigste elbil kommer i 2027 Volkswagen vil indtage massemarkedet med den nye konceptbil ID. EVERY1. Den færdige elbil kommer sandsynligvis til at hedde ID.1, og den forventes på vejene i 2027 med et meget attraktivt prisskilt.

200 udviklere har forladt VW

Det tidligere Cariad-team på omkring 200 softwareudviklere har for størstedelen forladt Volkswagen-koncernen, fortæller interne kilder til Financial Times.

Den nye strategi bygger i stedet på partnerskaber med amerikanske Rivian og kinesiske Xpeng.

Et joint venture mellem VW og Rivian i Californien beskæftiger allerede cirka 1.300 medarbejdere. Samarbejdet fokuserer indledningsvis på software til Rivians SUV-model R2, hvorefter der skal udvikles løsninger til Volkswagens egne modeller.

Annonce
Læs også Nyhed: Sikkerhedsekspert hackede Volkswagen-app med frit tilgængelige stelnumre En sikkerhedsekspert har afsløret, hvordan han kunne få fuld adgang til Volkswagen-biler gennem en alvorlig sikkerhedsbrist i producentens officielle app. I praksis kan hackere nøjes med bilens stelnummer - information der typisk er synlig gennem forruden.

Porsche Macan og Audi Q6 e-tron får ny software først

De første VW-biler med den nye software bliver den opdaterede Porsche Macan og Audi Q6 e-tron. Cariad har desuden til opgave at opdatere Volkswagens eksisterende software-platforme og integrere nye løsninger udviklet af Rivian.

En væsentlig udfordring bliver at tilpasse Rivians software, som oprindeligt er udviklet til elektriske køretøjer, til biler med forbrændingsmotorer og hybridteknologi. VW og flere af koncernens datterselskaber har udskudt lanceringen af nye elbiler og forlænget levetiden på eksisterende modeller med forbrændingsmotorer. Den nye software skal derfor også kunne fungere i disse biler.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Denne her rækker langt

Google opgraderer Android Auto med Gemini

Den elektriske Porsche Cayenne har 1.156 hk

Over 3.500 nye lynladere på vej

Porsche dropper ladekablet

Tesla arbejder på CarPlay

Ford får grønt lys for selvkørsel i Danmark

Kia udfordrer VW ID.Buzz

Honda lancerer elektrisk motorcykel i Europa

Elektrisk mikrobil fra Renault

Google-navigation får live-kamera

Lucid-ejere vil snart få strøm fra bilen