TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Dell melder sig ind i øreprop-ræset med Pro Plus Earbuds EB525

Computer-giganten Dell lancerer for første gang ørepropper. Med AI-styret støjreduktion er de rettet mod både kontoret og toget.

Dell melder sig ind i øreprop-ræset med Pro Plus Earbuds EB525

Dell, som de fleste nok forbinder med computere, har kastet sig over et nyt forretningsområde: ørepropper. I en tid, hvor hybridarbejde er blevet den nye norm, lancerer firmaet nu sine første af slagsen, Dell Pro Plus Earbuds (EB525), der er skabt til at gøre online-møder og samarbejde mere gnidningsfrit. Den vejledende pris lander på €246 (ca. 1.845 kroner).

Man kunne fristes til at tro, at markedet for den slags var mættet, men Dell mener åbenbart at have et es i ærmet. Ørepropperne er udstyret med, hvad Dell kalder en “AI-drevet støjreducerende mikrofon”. Et neuralt netværk skulle med stor præcision kunne isolere brugerens stemme fra omgivelsernes larm, så man går klart igennem, selvom kaffemaskinen kører, eller naboen har gang i slagboremaskinen. I hvert fald i pressemeddelelsernes verden.

Læs også TEST: 6 trådløse åbne hørepropper – vinteren 2025 Åbne hørepropper er et spændende alternativ til konventionelle propper, der blokerer øregangen. Men teknologien har både klare fordele og klare svagheder. Vi har testet seks modeller fra 400 kroner til 2.200 kroner.

Derudover byder de på adaptiv aktiv støjreduktion (ANC) for at minimere baggrundsstøj for lytteren selv. En såkaldt Enhanced Transparency Mode gør det dog muligt at lukke omgivelserne ind, når man skal høre, om det er ens eget navn, der bliver råbt ved kaffemaskinen.

Dell Pro Plus Earbuds
(Foto: Dell)

Ørepropperne er certificeret til både Microsoft Teams og Zoom og kan parres med op til otte enheder via Bluetooth 5.3 for let skift mellem computer og telefon. Med en IP54-klassificering er de desuden modstandsdygtige over for støv og vandsprøjt, så man kan roligt tage dem med på en svedig løbetur efter arbejdsdagens sidste videomøde. Om Dell kan bide skeer med de etablerede spillere på lydmarkedet, må tiden vise. Men det er bogstavelig talt nye toner fra en af de gamle spillere på computermarkedet.

Mere info: Dell

Annonce
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Flagskibsmodel fra B&W i racing-design

Dyr, dejlig – og fjerlet: Nyt flagskib fra Audio-Technica

Luksuriøse hovedtelefoner fra Loewe

Studiehovedtelefoner der passer i tasken

Endnu et par signatur-hovedtelefoner fra Grado

Verdens mindste ørepropper fra Supra

Skift puder for at ændre stil

AI-propper til musik og møder

Billig model fra HiFiMAN

Bang & Olufsens nye ørepropper sætter prisrekord

Smartere ørepropper fra Huawei

Nothing Ear (3) med hemmelig superkraft