Som navnet antyder, er Wilfa Chill 12 Connected forbundet. Her taler vi om styring via Wilfas app WiLife, forskellige tredjeparts-tjenester og en fjernbetjening. Du kan naturligvis også bruge fingrene til at betjene panelet på enhedens låg.
Chill 12 er medlem af Wilfas aircondition-serie Chill. Forgængerne Chill 7 og Chill 9 har ligesom Chill 12 et mørkt kabinet. Med Chill 12 Connected sidder åbningen til blæseren i låget og ikke i fronten.
Chill 12 er nem at trille rundt med. Hjulene flytter effektivt enheden på 28 kilo. Desuden er der indbyggede håndtag, men du får næppe enheden op ad trapperne, medmindre I er flere om opgaven.

Fordelene vokser ikke ind i himlen, for Chill 12 Connected har også begrænsninger. Du får ikke udskiftet luften. Chill 12 Connected køler og cirkulerer rummets eksisterende luft, og det foregår desværre ikke altid lige stille og fredeligt.
Installation
Chill 12 Connected er smal og blot 35 centimeter dyb. Kort sagt, jeg vænnede mig til det mørke kabinet, for Chill 12 kommer ikke til at virke som et skrummel.
Folderne i flexslangen gør, at du kan bøje og strække slangen i ønsket vinkel. Det larmer skrækkeligt, men er nødvendigt for at montere slangen bag på og få den strakt op til vinduet (eller hvor du nu vil sende den varme luft ud igennem). Altandøre er jo også en mulighed. For optimal funktion skal slangen bøjes så få steder som muligt og helst i en vinkel over 45 grader.

Installationen er nem, og med én slange behøver Chill 12 Connected mindre plads. Nogle anlæg, for eksempel Wood’s AC Cortina 12K AirSwitch, behøver to slanger.
Slangen skal ende i hullet i det medfølgende beslag. Skruer er ikke nødvendige. Slangens mundstykke fæstner sig, når du kiler det ind i de små indhak rundt om hullet i beslaget.
I forvejen havde jeg monteret en forsegling rundt i vinduesrammen. Jeg satte mit åbne vippevindue i hak og placerede beslaget ned i sprækken. Derefter lynede jeg forseglingen til rundt om flexslangen.
Vær opmærksom på, at slangens mundstykke har tilpas frigang til at slippe af med varm luft fra kompressoren. Nogle gange blev plastforseglingen ret varm, når kølingen stod på maksimal.
Betjening og app
Chill 12 Connected leveres med en sort fjernbetjening. Designet er pænt og enkelt, men jeg brugte den sjældent om natten. I mørke er knapperne svære at skelne fra hinanden. Displayet er uden lys, så ikonerne var umulige at aflæse.

Signalet har også forsinkelse. Ofte trykkede jeg flere gange, indtil enheden reagerede. Jeg kunne også være tålmodig. Chill 12 afgiver en pling-lyd, når enheden har opfanget signalet og vil til at aktivere den ønskede funktion.
App’en WiLife er til gengæld overskuelig og nem. Især om natten takket være skærmlyset. Fra forsiden har du adgang til Mode (tilstande), Fan Speed, Function og Timer.
Under Mode finder du funktionerne Cool, Dry og Fan. Altså køling, affugter og blæser. Sidstnævnte kan justeres under Fan Speed. Under Function finder du indstillingen Sleep, som dæmper panelets lys og blæseren til laveste lydniveau. 56 dB svarer til dæmpet tale.

Gider du ikke pille med en app, fjernbetjeningen eller knappanelet, kan du bruge stemmen. Jeg anvendte Google Assistent og Google Home. Begge dele fungerer fortrinligt med Wilfa Chill 12. Tilnavnet Connected skal tages bogstaveligt.
Fra sengen (fire meter fra Chill 12) udtalte jeg en række kommandoer, og enheden adlød. Chill 12 skiftede blandt andet tilstand og temperatur efter mine ønsker. Støj fra blæseren eller kompressoren var intet problem. Alle kommandoer blev opfanget og udført uden brok eller misforståelser.
Køling
I begyndelsen anvendte jeg køling (Cool), men indstillingen larmede for meget efter min smag, og gjorde plastforseglingen i vinduet betænkelig varm.
Jeg skiftede til Fan og justerede på blæserhastigheden (lav, mellem og høj). Allerede ved laveste hastighed fik jeg en behagelig, kølet effekt, og støjniveauet faldt hørbart. Både fra blæseren og fra plasten i vinduet, som blafrede mindre slemt på grund af varm udblæsningsluft fra kølingen.

I kombination med vifteindstillingen Sving under Function fik jeg kølet mit soveværelse (ned til 22 grader). Indstillingen hæver og sænker klappen ned til blæseren, så kølet luft ”svinges” rundt i rummet.
Jeg forventede at have fundet den bedste indstilling, så enheden kunne køre stille natten igennem. Lidt ligesom effekten med Wood’s AirSwitch. Det skete ikke.
Fronten viser temperaturen med blå cifre. Tallet angiver aktuel inde-temperatur og blinker, hvis du hæver eller sænker den. Sover du, som mig, med mørklægningsgardin, blev selv et dæmpet lys forstyrrede for nattesøvnen, da det står tydeligt frem i mørket.

En anden irritation var, at Chill 12 Connected hørbart går i gang, hvis temperaturen skifter fra den ønskede. Det vækkede mig flere gange om natten. I stedet anvendte jeg enheden til at køle rummet før sengetid og frem, til jeg skulle sove. Den opgave løste Wilfa Chill 12 Connected ganske fint.
Konklusion
Wilfa Chill 12 Connected bør ikke bruges i for små rum. Luften i mit soveværelse på 14,6 m2 blev cirkuleret og kølet, men ikke udskiftet, og det gav en lettere hovedpine.
Chill 12 Connected justerer løbende temperaturen til den ønskede grad. Når det sker, går et ryk gennem enheden, hvilket kan forstyrre nattesøvnen.
Ved at køle et par timer før sengetid og et par timer efter (mens jeg så TV fra sengen), blev strålevarmen fra murene dæmpet. Resultatet var behageligere temperaturer og en langt bedre nattesøvn.
Lige inden sovetid eller efter solnedgang, hvor temperaturen (heldigvis) falder mærkbart, åbnede jeg døren ud til gangen. Dermed kom luften i værelset ikke til at stå stille natten igennem. Du kan også bruge funktionen Timer, så enheden køler på bestemte tider.
Modsat Wood’s AC Cortina AirSwitch og Electrolux Comfort 600 12000 BTU er Chill 12 Connected god at køre rundt med. Enheden er testens letteste målt på vægt, og hjulene er fremragende.
Dermed kan enheden nemt bruges forskellige steder i hjemmet. For eksempel på kontoret, i stuen eller på børneværelset. Du får bare ikke den friske og kølige, udskiftede luft ude fra, som du får med AirSwitch. Det sker heller ikke altid stille og fredeligt.
Også i denne test:
Electrolux Comfort 600 BTU 12000 (EXP34U339CW)
Komfortabel køling til hede nætter
Electrolux Comfort 600 serverer hurtig køling uden alt for meget støj. Desværre er app’en ustabil, så du må selv sørge for komforten


Wood’s AC Cortina 12K AirSwitch (WAC1205G)
Frisk luft døgnet rundt
Wood’s mobile aircondition er blevet lettere og mere støjsvagt. AirSwitch-funktionen er en gevinst, men enheden kræver tålmodighed og fingersnilde.


Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



