TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Gemini kan svare på hvad kameraet ser

Kamera- og skærmdeling er nu tilgængelig for alle i Gemini Live, og her kan du se, hvordan du bruger det.

Af / 08/04/2025 - 13:30
Gemini kan svare på hvad kameraet ser

I maj sidste år præsenterede Google ‘Project Astra’ på Google I/O-konferencen. Det handlede om, at AI kunne besvare spørgsmål om, hvad der er synligt på mobilens skærm, eller endnu mere imponerende, om hvad kameraet ser. Ren science fiction. Men nu er det her faktisk.

Funktionen begyndte at blive gjort tilgængelig i marts og vil snart være tilgængelig for alle Gemini Advanced-abonnenter på Android-mobiler. I går blev den så tilgængelig for endnu flere, da den dukkede op i Gemini-app’en på Pixel 9- og Galaxy S25-mobiler.

Google har givet nogle eksempler på, hvordan man kan bruge funktionen i praksis.

Bed om tips til, hvordan du organiserer dit klædeskab, indretter dit værelse eller maksimerer opbevaringen.

Brainstorm på kreative projekter ved at dele billeder af farver, tekstiler eller inspirationsbilleder af det, du gerne vil opnå.

Annonce

Få hjælp til at reparere ting som en knirkende stol eller en snurrende pladespiller.

Lad Gemini være din personlige shopper ved at vise dig de ting, du overvejer, og din nuværende garderobe for at få tips til, hvad der passer sammen.

Få feedback på dit seneste opslag på de sociale medier eller hjælp til at vælge det bedste profilbillede til forskellige sammenhænge.

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Ny Snapdragon præsenteres til efteråret

Ny OnePlus-tablet bliver Apple-kompatibel

Google Gemini kommer til dit smartwatch

Nu kan AI lave musik på mobilen

Huawei lancerer nye smartwatches, der tester din sundhed med fingerspidserne

Kommende nyheder i Android

Sony kombinerer Alpha, Bravia og Walkman i ny Xperia 1 VII

Samsung lancerer (endelig) ultratynd Galaxy S25 Edge

Sådan bliver Desktop Mode i Android

Sådan bliver det nye Android-udseende

Siger de kinesiske mobilproducenter farvel til Google?

Apple må ikke have monopol på køb