TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

TCL indgår partnerskab med IOC

Den Internationale Olympiske Komité (IOC) annoncerede for nylig et verdensomspændende partnerskab med TCL. Det olympiske partnerskab vil vare indtil 2032.

Af / 28/02/2025 - 15:30
TCL indgår partnerskab med IOC

Aftalen gør TCL til den officielle olympiske og paralympiske partner for TV/AV og husholdningsapparater. Det betyder, at TCL-produkter vil være meget synlige for både tilskuere og atleter under de kommende olympiske begivenheder, både på arenaerne og i den olympiske landsby. Pressemeddelelsen nævner produkter som smartskærme, klimaanlæg, køleskabe, vaskemaskiner, dørlåse, lydsystemer, projektorer og TCL RayNeo-smartbriller.

IOC er glad for at kunne annoncere sit nye partnerskab med TCL, en global leder inden for TV og husholdnikngsartikler. TCL har en lang historie med at støtte sport over hele verden og tager nu sin ambition om at inspirere til storhed til nye højder, da De Olympiske Lege er den største og mest inspirerende globale sportsscene,” siger IOC-præsident Thomas Bach.

Læs også Nyhed: Bedste TV til vintersport 2025 Når det nu kniber med sneen herhjemme, er der så meget desto mere grund til at nyde vintersport på TV.
Læs også Nyhed: TCL frister TV-købere med en billet til Super Bowl-finalen Amerikanere, der punger ud for TCL's nye 115-tommer TV, får en ekstra oplevelse med i købet.

Synlighed under OL

TCL-brandet vil være repræsenteret under de såkaldte “Athlete Moments” ved OL, som giver atleterne mulighed for at komme i kontakt med deres kære rundt om i verden umiddelbart efter konkurrencen.

Derudover kan vi forvente, at TCL vil promovere partnerskabet gennem marketingkampagner til milliarder af olympiske og paralympiske fans over hele kloden.

IOC forpligter sig til at omfordele indtægterne i form af økonomisk støtte til sportsorganisationer, herunder alle nationale olympiske komitéer og deres atleter samt organisations-komitéerne for de olympiske lege og ungdoms-OL, indtil 2032.

Annonce

Vi er beærede over at blive en verdensomspændende olympisk og paralympisk partner. Som et førende globalt teknologimærke har TCL altid stræbt efter at “inspirere til storhed” (Inspire Greatness), hvilket er i tråd med den olympiske ånd. De Olympiske Lege inspirerer milliarder af mennesker over hele verden, og gennem dette partnerskab vil TCL’s forskellige innovationer forbedre de Olympiske Lege og levere enestående oplevelser til et globalt publikum,” siger Li Dongsheng, grundlægger og formand for TCL.

Læs også Nyhed: CES 2025: TCL fremviser avanceret og prisbilligt MiniLED TV Endnu uafklaret om eller hvornår det kommer til Danmark.

Værdien af OL-aftalen kendes ikke, men TCL er allerede en udbredt sponsor af sport, herunder en række europæiske fodboldklubber, bl.a. svenske Djurgården, og ikke mindst den amerikanske NFL-liga.

PS. De næste olympiske mesterskaber er vinter-OL i Milano og Cortina i 2026, efterfulgt af sommer-OL i Los Angeles i 2028 og vinter-OL i de franske alper i 2030, og derefter sommer-OL i Brisbane, Australien i 2023.

 

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hvordan vil næste års OLED-TV'er fra LG se ud?

TV-salget eksploderer

De bedste Black Week-tilbud på TV

Black Week TV 2025: 6 tips til et smart køb

Pas på, Dolby!

Lyd & Billede kårer årets bedste produkter 2025-2026

Bedre billedkvalitet på Disney+

Nu kan du købe Loewes største TV nogensinde - men det koster

Kig op! Her kommer TCL's nye kæmpe TV ind til test

TCL afslører 2026-TV'er: Første RGB MiniLED og 10.000 nit lysstyrke

Vi har set Dolby Vision 2 i aktion - er det værd at vente på?

Her er Hisense 116UX