Comic Con er et mekka for film- og tegneserienørder. Og Adam Savage er den ukronede konge af Nørdland. Ikke blot har han gennem sit program “Mythbusters” fået millioner af seere til at interessere sig for videnskab. Han elsker også en god gang cosplay – altså at klæde sig ud som sine yndlingsfigurer. Adam Savage sætter en ære i at gøre sig selv til centrum for alles opmærksomhed med sine forklædninger – samtidig med at han er fuldkommen incognito bag masken og dragten.
På dette års Comic Con i San Diego troppede Savage op i en eksakt kopi af rumdragten fra Ridley Scotts science fiction-klassisker Alien. det har taget ham 10 år og tusinder af timer at bygge dragten hjemme i værkstedet. Men så er den også helt perfekt. De metalliske farver på dragten er opbygget af en halv snes lag af transparent farve, og stoffet er blandt andet vasket i kaffe for at få den rette, grumsede farve.

At gå opkring i en varm messehal, iført en tyk og tung, lufttæt dragt, er en meget varm affære. Adam Savage havde af samme grund iført sig en kølevest med iskrystaller i lommerne for at holde kropstemperaturen i skak. “Vesten kan normalt klare en time i et jernstøberi, men isen var smeltet efter fem minutter,” fortæller Adam Savage. Han gennemførte dog sin 30 minutters promenade på messegulvet, inklusive masser af fotos, uden at besvime på grund af hedeslag. Noget, der flere gange skete for skuespillerne under optagelserne til “Alien”.
Kilde: Yahoo! TV
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



