TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Russisk domstol indømmer Google fantasibeløb i bøde for at lukke YouTube-kanaler

Google skal betale USD 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000. Det bliver svært - og bøden fortsætter med at vokse.

Russisk domstol indømmer Google fantasibeløb i bøde for at lukke YouTube-kanaler

Efter fire års retssag er en russisk domstol kommet frem til, at det var forkert, da YouTube i 2020 lukkede for den ultranationalistiske kanal Tsargrad. Og det skærper dommen, at YouTube efter Ruslands invasion i Ukraine har lukket ned for yderligere 16 af de mest skingre YouTube-stemmer på russisk side.

Bøden lyder på – hold fast – 20 decilioner dollars! Det er et total efterfulgt af 34 nuller. Det skriver Techmediet The Register. Ikke blot er det givetvis den største bøde i verdenshistorien, men selv hvis Google havde alle penge i verden, ville de få mere end svært ved at betale den.

Til sammenlingning er det globale BNP, altså klodens årlige pengeomsætning nemlig omkring 100 trillioner USD (eller 100 billioner USD på dansk). Det er et ettal med 14 nuller efter. Det betyder, bøden lyder på 200 milliarder milliarder gange flere penge, end der findes i verden!

Hvordan er den russiske domstol kommet frem til et så astronomisk beløb? Det startede i det små ved at Google blev idømt dagbøder. Dagbøden var på 100.000 rubler om dagen (godt 1.000 USD), men med den skærpende faktor, at bødernes størrelse fordobledes hver uge. Og i den forløbne tid er det blevet til en hel del.

Og det er kun begyndelsen. I dommen, der er dateret 29. oktober, fastslår domstolen, at hvis bøden ikke betales inden ni måneder, vil beløbet herefter blive fordoblet dagligt. Uden nogen øvre grænse! Det skriver det statskontrollerede russiske medie Tass.

Annonce

Chancen for, at Google efterkommer den vanvittige dom er dermed et enkelt nul – uden noget tal foran. Google har ikke været repræsenteret i Rusland, siden invasionen af Ukraine i 2022. Og det kommer selskabet næppe heller til at være lige foreløbig, da de ikke vil kunne få tilladelse til at drive virksomhed i Rusland, før bøden er betalt.

Kilde: The Register, Tass

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Android-computere på vej?

OLED-skærm til MacBook Pro på vej

Apples nye AI-muskler

Nvidia DGX Spark lanceret

Fodformet nostalgi: MS-CROCS

Qualcomms nye Intel-dræber

Tastatur uden rækkeviddeangst

Her er Lenovos AI-strategi

Nye Lenovo-produkter baseret på AI

Acer-PC'er får indbygget AI

En ekstra skærm til overblik - og lir

Billig Macbook på vej