TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Sansende musikoplevelse for mennesker med høretab

Med Apple Music Haptics behøver du ikke at høre godt for at opleve musik.

Af / 18/09/2024 - 12:15
Sansende musikoplevelse for mennesker med høretab

Der er mange funktioner i Apple-enheder til personer med synshandicap, hvor man i stedet kan tale eller få ting læst op eller beskrevet for sig. Men hvis man har et høretab, er det svært at få hjælp eller at høre musik. Det håber Apple at kunne gøre noget ved med den nye tilgængelighedsfunktion Music Haptics.

Funktionen bruger simpelthen iPhone Taptic Engine til at gengive musik med tryk, teksturer og raffinerede vibrationer, der følger musikkens lyd. Den kan bruges med Apple Music, Apple Music Classical, Shazam, men også tredjepartsapps, når din iPhone er forbundet til internettet.

Apple Music Haptics

For at gøre det lettere at finde musik, der passer til funktionen, er der blevet dedikeret et nyt område i Apple Music til den. Der er playlister som Haptic Beats, Haptic Bass, Haptic Vibrations og Haptic Hits samt et udvalg af albums. Følg dette link for at finde dem.

For at bruge Music Haptics skal du gå til appen Indstillinger, vælge Tilgængelighed og kontrollere, at Music Haptics er slået til. Music Haptics-logoet vises på skærmen. For at sætte haptics på pause skal du trykke på logoet en gang og igen for at genaktivere det.

Annonce

Music Haptics er tilgængelig for iPhone 12 og nyere med iOS 18 eller nyere.

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie