TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

McIntosh MIP200 Power Controller

Overspændingsbeskyttelse og støjfilter.

Af / 12/09/2024 - 16:01
McIntosh MIP200 Power Controller

Med den nye MIP200 Power Controller har McIntosh en rackmonterbar og relativt kompakt strømbeskytter, der beskytter anlægget mod overspænding, lynnedslag, kortslutninger i elnettet, og samtidig reducerer elektromagnetisk støj og støj fra elnettet generelt.

Hvis spændingen stiger for meget, slukker MIP200 strømudgangene på bagsiden og tænder ikke igen, før spændingen er faldet til et normalt og sikkert niveau. MIP200 har fire tilslutninger på bagsiden til komponenter i anlægget, hvoraf tre kan styres med en kontakt, som slukker dem alle, når MIP200 slukkes, mens den fjerde altid er tændt, selv når strømmen til MIP200 er slukket.

Læs også TEST: Shunyata Hydra Delta D6 Støj er noget, man absolut ikke vil have, og strømrensning er en effektiv måde at slippe af med støjen på.

Når strømmen tændes, sker det med en lille forsinkelse for hver udgang for at sikre, at der ikke trækkes for meget strøm på én gang fra alle tre tilsluttede komponenter via elnettet.

MIP200E Back hi res scaled
Foto: McIntosh

Forsinkelsen kan indstilles i menuen på MIP200, som har en lille skærm, der viser de tilsluttede kontakter på bagsiden, spændingen, hvor meget strøm der trækkes, og hvor meget der er tilgængeligt.

MIP200E Front hi res scaled
Foto: McIntosh

MIP200 er allerede på vej ud til autoriserede forhandlere, prissat til 4000 Euro.

Annonce
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Retro rør-DAC fra FiiO

Første integrerede forstærker fra TAD

Nu er de her endelig

Nye premium-pickupper

Flagskibsstreameren er helt sin egen

Teac dropper DAC i ny streamer

Stream S3 er seriøs svensk hi-fi uden ledninger

Ny topmodel debuterer

Se hvad du gik glip af

Pladespiller-ikonet får nyt liv

Sidste chance for at få fat i en

McIntosh går på bar - i Norge!