TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Opdateret storsællert fra Beats Audio

Ny Beats Solo lover endnu bedre lyd end forgængeren.

Af / 02/06/2014 - 11:00
Opdateret storsællert fra Beats Audio

Ingen tvivl om, at Beats Solo var en succes. I følge Beats Audio blev der solgt fire hovedtelefoner i minuttet i 2013. Og nu kommer så efterfølgeren.

Solo2 minder af udseende om forgængeren, med buede med kurvade ørekopper og en skal uden synlige skruer. Men på indersiden er der sket ét og andet. I følge Beats har tooeren bedre dynamik, et bredere frekvensområde og klarere lyd.

solo2-white-quarter

Ørekopperne skal have en helt ret vinkel for bedre at kunne levere lyden direkte i øregangen. Og takket være en forbedret komfort og varmeafledning skal man kunne lytte længere til sin yndlingsmusik.

Solo2 kan fås i hvid, pink, rød, grå, blå og sort. Køber man den røde udgave, støtter man samtidig kræftforskningen, da de indgår i Project Red.

Annonce

De kommer i butikkerne i dag, d. 2 juni. Prisen bliver ca. 1.500 kroner.

Beats by Dre

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nothing Headphone (a): Storebrors tvilling til en lavere pris

Grado i valnød med varmere lyd

Kablede ørepropper fra Final til omkring 700 kroner

Sonys bedste hovedtelefoner i en ny farve

Derfor er kablede ørepropper blevet cool igen

Sonys bedste bliver endnu bedre

TV-hovedtelefoner med Auracast fra Sennheiser

Sennheiser går mod strømmen - og vælger kabel

Audeze LCD-5s lover lidt lettere luksuslyd

Meze i træ og titanium

Sonys altid-aktive ørepropper

Åben hovedtelefon fra folkene bag AKG