De nye vandtætte kompaktkameraer ligner Pentax’ udgående WG-modeller, og de er lige så robuste. Men der er heldigvis opdateret på andre områder end navnetrækket.
Nu hedder de Ricoh WG-4, WG-4 GPS & WG-20, og Pentax-navnet vil i fremtiden kun blive brugt på systemkameraer, imens kompaktmodellerne herefter vil blive kaldt Ricoh.
De to næsten identiske WG-4 og WG-4 GPS er samme kamera, bare med indbygget GPS-funktion på WG-4 GPS, som også viser information om tryk, højde og dybde. De er begge vandtætte ned til 14 meters dybde, og tåler fald fra 2 meters højde.
Kameraerne har også fået et nyt objektiv med 4x zoom, svarende til 25-100 mm i 35 mm-format, med god lysstyrke på f2,0. En ny undervandsindstilling skal give bedre farvegengivelse under vandet, både ved stillbilledfotografering og videofilmning.
Kameraene har også LED-belysning omkring objektivet for bedre belysning i makroområdet, og et digitalt mikroskop findes også på de nye modeller.
Blandt det nye tilbehør kan nævnes nedenstående holder, som gør det muligt at montere kameraet på for eksempel cykelstyret.
WG-20 er budgetmodellen, som “kun” er vandtæt ned til 10 meters dybde, og tåler fald fra 1,5 meters højde.
Ricoh WG-4, WG-4 GPS og WG-20 vil alle kunne købes i løbet af marts. Priserne bliver fra knap 2.000 kroner for den billigste model og op til ca. 3.000 kr for topmodellen.