TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Danskerne skal lære udtalen af kinesisk ord

Den kinesiske mobilgigant Huawei har sat sig et mål: De vil være blandt verdens største. Men de har lige et lille problem med det navn, da udlandet har noget svært ved udtale navnet.

Af / 23/09/2012 - 22:41
Danskerne skal lære udtalen af kinesisk ord

Så for at komme forbrugerne i møde, sætter kinesiske Huawei nu en større kampagne i gang, hvor deres hovedformål er at lære forbrugerne blandt andet i Danmark at udtale deres navn på linie med Apple, HTC og Samsung.

Faktisk har Huawei været på det danske marked siden 2001, hvor de har solgt routere, usb-dongles og mere, men det er først på det seneste, at Huawei virkelig har gjort væsen af sig på det europæiske marked. Det eskalerede i Barcelona under Mobile World Congress 2012, hvor de fremviste en af verdens hurtigste mobiler.

Den nye kampagne vil nu så vise hvordan ‘Huawei’ egentlig skal udtales. For er det Wah-Way, Hu-a-wai eller noget helt tredje?

Annonce

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Din Android-mobil mister måske sin sjæl – og iPhone er den næste i køen

Samsung Galaxy S26 Ultra får 25W trådløs opladning med Qi2

Læser WhatsApp dine beskeder? Her er fire sikre alternativer

Skarpe mobilfotos til budgetpris

Opdater din gamle iPhone nu!

Nemmere at finde mistede nøgler? Apple opgraderer AirTag

iPhone 18-rygter var forkerte

OnePlus på vej mod lukning?

Supertynde mobiler var en fiasko – Honor tror, de ved hvorfor, og har løst problemet

Asus vil ikke lave flere smartphones - men din Zenfone vil stadig blive opdateret

De mest holdbare mobiler

ChatGPT udfordrer Google Translate