En magtdemonstration af en højttaler, skrev kollega Geir Nordby i sin omtale af de voldsomt dyre og voldsomt vellydende Sasha W/P fra amerikanske Wilson Audio. En af de allerbedste højttalere som har gæstet vores lytterum. Men nu er det altså tid for opgradering.
Vi ved endnu kun lidt om den nye version af Sasha. Teaservideoen fra Wilson efterlader os med flere spørgsmål end svar. Det vi ved indtil videre er, at “Series 2”-udgaven af Sasha W/P får en ny silke-domediskant, som er inspireret af topmodellen Alexandria XLF. Angiveligt er der også lavet forandringer i kabinettet, som betyder, at man ikke uden videre kan opgradere den nuværende Sasha W/P til ny konfiguration.
Blandt de yderst få ankepunkter, vi havde mod Sasha, var netop, at diskantgengivelsen til tider kunne blive lidt mere frisk, end godt var. Er det lykkedes for Wilson lykkes at tæmme diskanten, uden at lægge en dæmper på den rå dynamik? Det får vi sandsynligvis at vide efter nytår under CES-messen i Las Vegas, hvor vi møder talstærkt op.
Den officielle lancering af Sasha W/P II sker i løbet af december, og vi opdaterer med mere info til den tid.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 8.000 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!




