TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Wi-Fi på spraydåse

Løsningen på et stadigt mere belastet internet kan være Wi-Fi på spraydåse!

Wi-Fi på spraydåse

Med det eksploderende salg af smartphones og tablets bliver belastningen på de trådløse internet hotspots tilsvarende mere belastet.

Inden år 2020 forventes det, at trådløs teknologi vil have en omsætning på næsten 30 billioner kroner på verdensbasis. Med så mange trådløse produkter, er det pokkers nødvendigt at opskalere adgangen, således at alle med Wi-Fi kommunikerende dippedutter kan få adgang til det fantastiske internet.

Det amerikanske selskab Chamtech Enterprise har opfundet en fræk løsning; nemlig Wi-Fi hotspots på spraydåse! Det drejer sig om en væske fyldt med millioner af kondensatorer i nanostørrelse. Spray væsken på en hvilken som helst overflade, og du har en modtager, som kan modtage radiosignaler bedre end en almindelig metalantenne. Sammen med en router kan Chamtechs antenner kommunikere med et fiberoptisk netværk, modtage signaler fra satellitter og opsætte en seriekobling af nærliggende knudepunkter og dermed kunne lave et netværk af billige Wi-Fi hotspots.

Tænk, hvor dejligt det ville være, at blive fri for de mobile signalmaster!

Kilde: Wired.com

Annonce
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Gemini komponerer din musik på sine egne præmisser: Vi har prøvet Lyria 3!

Billigere Gemini AI-abonnement

AI-chatbots giver forkerte sundhedsråd - Sådan bør du bruge AI i stedet

Vil du boycotte USA? Good luck with that! - Og her er fem tips, hvis du insisterer!

Nu bliver Lego interaktiv

Nu bliver Gmail endnu smartere

Brugerne har fået nok af AI-browsere

Vil du vide, om en video er lavet med AI? Spørg en AI!

ChatGPT vil hjælpe dig med alting

Gemini-chef skifter til Apple

Teddybjørnen fra Helvede

Monster-katastrofe i rummet: Sort hul gik amok