TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Leica Summicron-SL 35 f/2 ASPH

Spar 1000 Euro på Leica Summicron 35 og 50mm kamerasæt.

Af / 12/02/2023 - 13:47
Leica Summicron-SL 35 f/2 ASPH

De to nye modeller er lavet til at være så kompakte som muligt, uden at gå for meget på kompromis med lysstyrken. Derfor anvendes blænde 2 som største lysåbning i både Leica Summicron SL 35mm f/2 ASPH og Summicron SL 50mm f/2 ASPH.

Som navnet afslører har de begge asfæriske linseelementer, samt Leicas klassiske Summicron-konstruktion kombineret med god lysstyrke og snæver dybdeskarphed.

Spar penge ved at registrere dig

Leica SL2 S Luigi Chiurchi BTS LowRes 006
Leica Summicron. Foto: Luigi Chiurchi

I en begrænset periode fra 8. februar til 30. april 2023 tilbyder Leica en voucher til en værdi af 1000 Euro, som kan indløses når man køber et af seks SL-kamerakit med enten en Leica SL2 eller SL2 S, med den nye Summicron SL 35 f/2 ASPH, den nye Summicron SL 50 f/2 ASPH – eller zoomen Vario Elmarit SL 24 70 f/2.8.

Det eneste, man behøver at gøre, er at oprette en Leica-konto for at aktivere voucheren. Det gør man på club.leica-camera.com, og når man har registreret sig kan værdikuponen aktiveres og benyttes.

Leica SL System LowRes 005
Foto: Leica

Priser:

Begge objektiverne er tilgængelige hos udvalgte forhandlere, og kan leveres enten som en del af fire kamerasæt, med udgangspunkt i SL2 eller SL2-S. Vi kunne ikke finde nogle officielle danske priser endnu, så nedenstående er baseret på valutakurs-omregning fra de norske priser, og bør tages med forbehold.

Annonce

Summicron-SL 50mm f/2 ASPH koster ca. 16.000 kr, mens Summicron-SL 35mm f/2 ASPH er prissat til ca. 18.000 kr.

Det er omtrent halvdelen af prisen på Leicas 35- og 50mm i APO-Summicron-SL-serien.

Et SL2 med Summicron-SL 35 f/2 ASPH koster ca. 65.000 kr, og et SL2 med Summicron-SL 50 f/2 ASPH, koster ca. 63.000 kr.

Vil man hellere have et SL2-S med Summicron-SL 35 f/2 ASPH, er prisen omkring 51.000 kr, mens SL2-S med Summicron-SL 50 f/2 ASPH koster ca. 48.000 kr.

 

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Måske den sjoveste fotonyhed i lang tid

Luftfoto med 100 megapixel

To nye fuldformatkameraer og en lysstærk zoom

Lysstærk telezoom til Sony fuldformat

Nyt design og bedre funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fuldformatkamera er endelig opdateret

Kompakt systemkamera til video

Verdenspremiere

Mekanisk instant-kamera

Sony frier til naturfotograferne

Unikt kamera fra Sigma