TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Mercedes giver et glimt af den nye EQE SUV

SUV-versionen af EQE lanceres 16. oktober - med et kendt Hi-Fi-mærke ombord.

Af / 23/08/2022 - 16:47
Mercedes giver et glimt af den nye EQE SUV

Mercedes EQE-sedanen er allerede sluppet løs på de danske veje, og SUV-versionen er snart på vej. Det vil sige, EQE SUV’en afsløres først officielt i midten af ​​oktober, men indtil da har Mercedes i hvert fald givet os et smugkig på interiøret.

Rummeligt og luksuriøst interiør

EQE SUV’en er baseret på samme platform som flagskibet EQS, og efter sigende er der godt med albuerum, højt til loftet og god benplads. Mercedes hævder, at EQE SUV’en bliver en af ​​de mest rummelige i sin klasse – hvor BMW iX formentlig bliver en af hovedkonkurrenterne.

Læs også TEST: Mercedes EQS med Burmester Surround Sound System Mercedes EQS byder på fortræffelige køreegenskaber, luksuriøs komfort og rækkevidde nok til, at man kan tage den lange vej hjem. En koncertsal på fire hjul!

Læs også TEST: BMW iX M60 En sumobryder kan ikke være verdens hurtigste sprinter. Eller hur? Hils på BMW iX M60.

Annonce

Interiøret er domineret af det efterhånden velkendte MBUX Hyperscreen (ekstraudstyr), som først blev lanceret i EQS. Den store, buede skærm strækker sig på tværs af hele bilens kabine og kombinerer instrumentbræt, multimedieskærm og passagerdisplay i et sømløst design.

Burmester-stereo

På billederne kan vi se, at EQE SUV’en – ligesom sedan-versionen – kan udstyres med et opgraderet stereoanlæg fra Burmester. Det gør det fristende at tage en testtur i den nye flyder, så snart lejligheden byder sig!

EQE SUV har verdenspremiere den 16. oktober – følg med! Herunder kan du se videoen fra lanceringen af den større EQS SUV.

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Annoncørindhold: Shokz

Ny brint-SUV fra BMW - er de gale?

Vanmoof genopstået fra de døde med nye elcykler

Førstehåndsindtryk: Sådan bliver NIOs nye digitale arsenal

Vigtige fremskridt for Nissan Leaf

Tesla kører sig selv gennem Rom

Hyundai Ioniq 9: Prisen overrasker

Fartmonster fra Lucid på vej til Danmark

Video-apps på vej til Android Auto

Hyundai: Studentens elektriske drømmebil

Sådan undgår du, at en selvkørende elbil smadrer dit mobilkamera

Genesis tager kampen op med Tesla

Volvo først med Android Auto-funktioner