TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Hård tablet til hårdt arbejde

Panasonic Toughbook S1 er en syvtommers-arbejdstablet, man ikke behøver passe ekstra på.

Hård tablet til hårdt arbejde

Tablets er nyttige til information og registrering på arbejdet. Men hvis arbejdet er snavset, vådt eller direkte farligt, giver indendørsmodellerne op.

Panasonic Toughbook S1 er en robust Android-tablet til netop det formål. Den robuste enhed er med sin 7-tommer skærm optimal i hænderne på eksempelvis patruljerende personale med blåt blink, teknikere, der overvåger produktionslinjer, feltteknikere, der udfører både inspektioner og vedligeholdelse samt bygningsarbejde.

Toughbook S1 er takket være den medfølgende håndrem behagelig at bruge, selv over længere tid. Skærmen fungerer under alle vejrforhold, og skærmen er lysstærk nok til at kunne bruges selv i solskin. Den kan også bruges i regnvejr og med beskyttelseshandsker.

To kameraer og stregkodelæser

En konfigurerbar tilbehørsport tilbyder diverse tilføjelsesløsninger, såsom en stregkodelæser eller en ekstra USB-port. Enheden har to kameraer: et frontkamera på 13 Mp og et bagkamera på 5 Mp. Den fås også med SIM-kortplads, så man kan være på nettet i felten.

Toughbook S1 er bygget til brug over lange perioder, og batteriet kan derfor skiftes uden at slukke for enheden.

Annonce

Enheden drives af Android 10 og er udstyret med en Qualcomm SDM660 octacore-processor, 4 GB RAM og 64 GB lagringsplads.

Toughbook S1 er både støv- og vandafvisende (IP65/67), MIL-STD-810H-certificeret og testet til at kunne tåle at blive tabt fra op til 150 cm ned på beton.

Priserne starter fra EUR 1.110.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

En strøm af AI-nyheder fra Acer

Nye gaming-computere fra Lenovo og Alienware

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus