TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Alsidig DAC med valgfri rørforstærkning

CocktailAudio har mikset det hele i en DAC og hovedtelefonforstærker, hvor man har frit valg mellem radiorør og transistorer.

Alsidig DAC med valgfri rørforstærkning

Koreanske CocktailAudio har sendt en alsidig hi-fi-komponent på gaden. DAC eller hovedtelefonforstærker, rør eller solid state? Du kan få det, som du vil have det.

Ud over sit egentlige formål – nemlig at være forstærker til et sæt hovedtelefoner – er HA500H også en forforstærker med eller uden rør og en high-end DA-konverter med asynkron USB DAC.

En “hemmelig” standard

Særligt én feature er med til at understrege HA500H’s alsidighed og high-end-ambitioner: Nemlig en såkaldt I2S-indgang. I2S er en standard, der anvendes til overførsel af digital lyd mellem for eksempel drevet og konverteren i en CD. Men imens printkortene inde i elektronikken taler I2S indbyrdes, bruges den kun sjældent mellem forskellige apparater. Men eftersom CocktailAudio også har medieafspillere med I2S-udgang på programmet, giver det mening.

Frit valg

Mest usædvanligt er dog valgmuligheden mellem rørforstærkning eller ‘solid state’ forforstærkning. Rørene er i øvrigt de klassiske ECC82. Konverteringen af det digitale signal sker under alle omstændigheder af to Sabre ES9018K2M-chips, der understøtter MQA og DSD. Elektronikken er fuldt balanceret opbygget med adskilte og afskærmede digital- og analogsektioner.

CocktailAudio HA500H koster 17.995 kroner. Nærmeste forhandler oplyses på medlyd.dk

Annonce
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere

Lenco i klassisk stil

Ny integreret retro fra Quad

Lyngdorf først i verden med ny tabsfri streaming

Audio-Technica gør det igen

Endelig sker der noget hos Burmester igen

Cayin udvider Jazz-serien

Kassettenostalgi på steroider

FiiO lancerer prisvenlig musikstreamer og højttalere

Tegneserieversion hylder Radiserne