LG’s trådløse OLED-TV kåret til en af årets bedste opfindelser

LG's topmodel OLED M3 hædres af Time Magazine.

LG SIGNATURE OLED M 01 scaled 1 e1698399804587 1920x1082 1

LG SIGNATURE OLED M (Foto: LG)

I denne uge offentliggjorde magasinet TIME sin liste over de 200 bedste opfindelser, verden har set i 2023. Blandt de 200 innovationer på listen er ingen ringere end LG’s trådløse OLED-tv, Signature OLED M3.

Det er verdens første OLED-TV med trådløs 4K 120 Hz-forbindelse, som fås i 77, 83 og 97 tommer.

LG SIGNATURE OLED M’s trådløse løsning repræsenterer ægte innovation og et afgørende skridt fremad i udviklingen af TV’er,” står der i LG’s pressemeddelelse.

LG SIGNATURE OLED M 02 scaled 1
Med LG SIGNATURE OLED M kan området omkring skærmen være fri for visuelle irritationsmomenter som kabler og TV-tilbehør. (FOTO: LG)

Blandt årets bedste opfindelser

TIME’s liste “Best inventions of 2023” er udarbejdet af bladets redaktører og korrespondenter rundt om i verden med særligt fokus på voksende markeder inden for kunstig intelligens, grøn energi og bæredygtighed. Kandidaterne bliver vurderet ud fra nøglefaktorer som originalitet, effektivitet, ambition og påvirkning.

LG SIGNATURE OLED M3 er udstyret med en Zero Connect Box til trådløs overførsel af video og lyd i høj kvalitet. (Foto: LG)

LG-skærmen er en af vinderne i kategorien forbrugerelektronik, som også omfatter mobiltelefonen Samsung Galaxy Flip, smart-uret Apple Watch Ultra og AR/VR-brillerne Vision Pro, højttalerne Sonos Era 300 og spejlreflekskameraet Sony Alpha 7R.

Du kan se hele listen her: time.com/best-inventions-2023.

Lyd & Billede besøgte for nylig LG’s hovedkontor i Sverige for at få et smugkig på OLED97M3. Du kan læse om vores oplevelse nedenfor:

Læs også Smugkig: OLED M3: Vi har prøvekørt LG’s trådløse flagskibs-TV LG's trådløse topmodel er snart i handelen, men hvor godt fungerer det? Læs her!

 

Læs videre
Exit mobile version