MWC 2025: Google fremviser kommende AI-funktioner

Gemini Live vil være i stand til at analysere skærmdeling og livevideo og diskutere indholdet.

AA25 blog post header image W.max 1182x1182.format webp

(Foto: Google)

På Mobile World Congress blev vi selvfølgelig oversvømmet med nyheder om ny hardware som Xiaomi 15 Ultra, HMD Fusion X1, Samsung XR headset og Nothing Phone (3a). Men hvad er enheder uden software, og i disse dage især AI-software? Derfor er Google selvfølgelig også til stede for at demonstrere funktionerne i Gemini AI.

På den ene side er der mange, der endnu ikke har opdaget Circle to Search, men de viste også, hvordan Gemini Live kan besvare komplekse spørgsmål på flere sprog, hvordan den kan oversætte menuer i realtid, og hvordan hardwareproducenter integrerer løsningerne i deres grænseflader. Men Google benyttede også lejligheden til at fremvise kommende funktioner.

Gemini Live with Screenshare

For det første blev det vist, hvordan man kan dele sin skærm med Gemini Live og stille spørgsmål om det, man ser på skærmen. I eksemplet har nogen set et stykke tøj, men undrer sig over, hvordan man kan matche det med andre beklædningsgenstande.

Endnu mere imponerende er det, når brugeren deler livevideo med Gemini Live og diskuterer det, der vises. I eksemplet viser videoen en person, der filmer vaser og farveprøver og beslutter, hvilken glasur der vil passe til vaserne.

Gemini Live with Video

Senere i denne måned begynder funktionerne at rulle ud på Android-enheder til Gemini Advanced-abonnenter som en del af Google One AI Premium.

Læs videre
Exit mobile version