TCL 115C7K er sandsynligvis et af årets mest spændende nye produkter for os, der kan lide gigantiske TV-skærme. For nu er 98 eller 100 tommer ikke længere nok for dem, der ønsker den største og mest imponerende TV-skærm i kvarteret: Du har brug for 115 tommer eller mere!
TCL var de første til at introducere 115-tommer-formatet i 2024 – med den vanvittige X955 Max – og nu prøver de igen med en lige så stor, men lidt mere overkommelig model. Man kunne beskylde den kinesiske producent for at være lidt vild med store skærme, men de ser helt klart et marked for denne type TV ikke mindst i Norden. Lyd & Billede er blandt de første medier i verden, der tester det.
TCL 115C7K: Ikke for sarte sjæle!
TCL 115C7K er den største skærm i C7K-serien, som ellers er kendt for sin gode billedkvalitet til en rimelig pris. Men denne kolos er bestemt ikke en TV-skærm for alle – den er rettet mod dem med store boliger, betydelige bankkonti og masser af entusiasme. Du skal have rigeligt af alle tre for at kunne bringe denne gigantiske skærm hjem.
Prisen starter ved 170.000 kroner (vejledende). Det er ti gange så meget som 55-tommers modellen i samme serie og langt mere, end de fleste mennesker ville drømme om at bruge på et TV eller for den sags skyld et komplet hjemmebiografsystem! Der er dog håb om, at TCL-skærmen falder i pris i løbet af sæsonen – erfaringerne viser, at sådanne kolossale TV-skærme falder betydeligt i pris i løbet af Black Week og andre kampagneperioder.
Den 115-tommer model måler 250 centimeter i bredden (omtrent som en trepersoners sofa) og vejer tæt på 100 kilo med stativ. Og det er vel at mærke, når du har taget den ud af emballagen, som vejer over 200 kg og er for stor til de fleste elevatorer! Du kan næsten glemme alt om smalle trappeopgange – du får brug for en kran, en elevator eller et team af professionelle flyttefolk, hvis du vil have den op på første sal.
Heldigvis har TCL gjort det muligt at flytte skærmen sikkert ved hjælp af fire robuste bæregreb, der skrues fast i selve rammen.
LCD-TV på steroider
Bortset fra den kolossale skærmstørrelse og den robuste ramme er C7K bygget som et normalt moderne LCD-TV. Det har et 4K QLED LCD-panel med MiniLED-baggrundsbelysning, ligesom sine små brødre, men med et større antal LED’er for at give det store skærmområde tilstrækkelig belysning. Mens en 75-tommer C7K har 1.248 dimming zoner, stiger dette til 2.880 zoner i 115-tommer-modellen. Det er dog stadig langt fra de mest avancerede modeller med over 10.000 zoner.
Med hensyn til specifikationer taler vi om et 144 Hz LCD-panel, og skærmen er udstyret med fire HDMI-indgange, hvoraf to understøtter 4K/144Hz videosignaler – perfekt til gaming-computere og konsoller.
Med hensyn til design har 115C7K meget til fælles med den avancerede X955-model i form af et ret tykt kabinet med lige linjer og L-formede fødder, der kan monteres i to forskellige bredder.
Brugergrænsefladen er den velkendte Google TV og TCL-skærmen understøtter også både Dolby Vision og HDR10+ og har fået hjælp fra Onkyo til at formidle lyden.
Vi har allerede positive erfaringer med denne model i andre skærmstørrelser, herunder 55 og 75 tommer (under det afledte modelnavn MQLED85K). Erfaringen viser dog, at kvalitetskravene stiger med størrelsen, så det bliver spændende at se, om formlen holder.
Billedkvalitet
Vi har brugt en del spalteplads på at beskrive de strabadser, du skal igennem for at få et sådant TV ind i din stue. Belønningen, når alt er klar, er, at du kan læne dig tilbage i din Stressless-stol og nyde en virkelig fantastisk TV-oplevelse!
Lad os starte med fordelene. Med en skærmdiagonal på 115 tommer får du en TV-skærm, der fylder dit synsfelt i langt højere grad end for eksempel en 85- eller 98-tommers skærm kan. I en stor stue med en betragtningsafstand på 4-5 meter vil dette uden tvivl gøre en stor forskel for din oplevelse af film og serier. Du kan se langt flere detaljer – herunder vigtige dele af filmens fortælling – som ikke er så lette at få øje på på en mindre skærm. Den ekstra størrelse er også en stor fordel for spillefilm i 2,35:1 “letterbox”-format, hvor en stor del af skærmområdet går tabt i sorte striber.
Samtidig er det klart, at TCL’s store skærm også forstørrer de dele af billedet, som du ikke er så interesseret i at se, såsom støj eller komprimeringsartefakter. Ja, selv uønskede elementer fra filmsættet kan blive synlige! Der stilles klart højere krav til kvaliteten af kildematerialet, og selvom TCL’s billedbehandling gør et godt stykke arbejde med opskalering, billedudjævning og støjreduktion, kan den naturligvis ikke forvandle “bly til guld”.
Dine yndlingsfilm og -serier får garanteret nyt liv, når de ses på denne skærm, men hvis du kan, er det en fordel at vælge den remasterede 4K HDR-version!
Glimrende lysstyrke
Fordelen ved en stor skærm er næppe noget nyt for dem, der allerede er fortrolige med projektorer og lærred. Forskellen er, at TCL-skærmen kan vise billeder med en helt anden lysstyrke og kontrast end projektorløsninger kan. Dette gør den bedre egnet til almindelige stuer, uden at man behøver at slukke lyset og trække gardinerne for.
Vi målte, at 115C7K leverer ca. 2.600 nit i et 10 procent vindue og ca. 700 nit på fuld skærm. Dette er lidt lavere end de mest kraftfulde high-end-modeller – dens storebror, X955, blev målt til omkring 3.500/1.000 nit – men det er stadig en respektabel lysstyrke til varieret brug.
Den lidt lavere lysstyrke skyldes et lavere antal LED’er og færre dæmpningszoner i forhold til skærmarealet. Dette mærkes også i krævende kontrastscener, hvor X955 havde en mere præcis dæmpning. 115C7K kan ikke konkurrere med OLED-skærme med hensyn til sortniveauer, men den er stadig imponerende lys og kontrastrig i praksis – et stort fremskridt i forhold til de billigste LCD-skærme uden local dimming.
I krævende testscener med et skakternet mønster kan vi se en vis ujævnhed i lysfordelingen, hvilket sandsynligvis skyldes antallet af dæmpningszoner. Lysfordelingen er ikke så finmasket som på et TV med flere LED’er, og et lyst objekt på en mørk baggrund kan derfor variere lidt i lysstyrke, når det bevæger sig rundt på skærmen. Når det er sagt, er den såkaldte halo-effekt med konturer omkring lyse objekter ikke særlig mærkbar på TCL C7K. Det er godt!
Farvegengivelsen er fremragende med god mætning og fine nuancer. TCL tilbyder også sin egen Filmmaker Mode, som giver et relativt præcist billede lige fra start. Vores målinger med Calman Autocal viser værdier inden for acceptable grænser, selvom skærmen stadig har plads til forbedring med professionel kalibrering for at opnå endnu mere neutrale farver. Når det er sagt, er farverne ikke så intense og rige som på dens storebror, X955, og de er heller ikke helt på niveau med dens konkurrent, Hisense 116UXQ med RGB MiniLED-teknologi – men disse ligger også i en betydeligt højere prisklasse.
Det er også tydeligt, at C7K-modellen har et relativt blankt frontglas. Dette er ikke så mærkbart på de mindre skærmstørrelser, men på en 115-tommers skærm bliver refleksioner fra lamper og vinduer straks mere synlige. Så selvom lysstyrken er fremragende sammenlignet med en projektor, kan det være en god idé at tage forholdsregler og undgå direkte lyskilder foran skærmen.
Det er værd at nævne, at Samsung 115QN90F, en af TCL’s forventede konkurrenter i denne klasse, bruger et mat “Glare Free”-skærmglas for at reducere sådanne refleksioner.
Som de fleste LCD-skærme ser TCL-skærmen også bedst ud, når den ses lige forfra: lys- og farveuniformiteten er klart bedst på det tidspunkt. Når man ser på den fra en vinkel, bliver både farverne og kontrasten meget blegere. Dette er noget, der påvirker alle LCD-skærme uanset størrelse og pris.
Lydkvalitet
Vi vil gætte på, at 9 ud af 10 personer, der køber en 115-tommers skærm, også planlægger at bruge den med et separat lydsystem. Det er også noget, vi stærkt anbefaler i dette tilfælde. TCL har forsøgt at sikre, at lyden matcher skærmens størrelse, med et 4.2.2-lydsystem fra Onkyo, hvor højttalerne er placeret rundt om kanterne og bag på skærmen.
Resultatet er et ret stort, men noget diffust lydbillede, der ikke helt matcher det smukke billede. Stemmerne kommer tydeligt igennem, og der er en anstændig mængde bas og lydeffekter takket være ekstra bashøjttalere. Ikke desto mindre er det helt klart, at TCL-skærmen fortjener at blive parret med et mere kapabelt eksternt lydsystem. For eksempel den største soundbar, Q85H, eller måske det spændende nye Z100 surround sound-system (med subwoofer) fra samme producent.
