6 trådløse luksushøjttalere

Trådløs luksuslyd

Moderne og praktiske højttalere med en lydkvalitet, der nærmer sig fuldvoksne anlæg.

Dynaudio Music Lifestyle WEB 48161

(Foto: Producent)

Det er længe siden, de fleste havde en stabel stereoapparater og et par gedigne højttalere i dagligstuen. Unge bruger i dag mobilen som lydkilde og hører hovedsagelig musik med hovedtelefoner. Måske med en middelmådig trådløs, batteridrevet højttaler, hvis der skal være fest. Og det er der sådan set ikke noget galt i.

Men det burde vel være muligt at få bedre lyd end fra disse plasticdåser? Hvis man smider tilstrækkelig mange penge efter problemet, er det måske ligefrem muligt at få noget, der lyder rigtig godt?

Det er det faktisk, hvis man dropper det bærbare format og satser på en bordhøjttaler, der er lidt større. Og hvis man vælger produkter fra producenter, som i mange år også har lavet store højttalere. Mange af dem er kommet sent til festen, men satser nu kraftigt på opkoblede højttalere. I mange tilfælde med gode resultater og en lydkvalitet, der tidligere manglede i produktkategorien.

Trådløse tendenser

Når man går en prisklasse op, er det i dag nærmest svært at finde noget, der bare er en fristående trådløs højttaler. De fleste af dem har en eller anden form for multirumsfunktionalitet, så man kan høre den samme musik i flere rum samtidig. Her har Sonos længe været dominerende, men de må passe på, nu hvor alle satser hårdt på at udkonkurrere dem på design, funktioner, en mere åben platform og ikke mindst lydkvalitet.

Efter Google Assistants indtog i Skandinavien er smart-højttalere blevet det hotteste på markedet. Googles egne Home-højttalere er gode til at styre det smarte hjem og til at konversere med stemmeassistenten. Men som højttalere til at spille musik er de ikke så meget bevendt. Her har producenter som Harman Kardon en mulighed for at kapre de kunder, der vil have alt i ét.

Nogle af højttalerne i testen har eller vil få understøttelse af den konkurrerende Amazon Alexa. Men så længe den ikke understøttes i Skandinavien, er funktionen meningsløs.

En overraskende trend blandt højttalerne er, at størstedelen af dem ikke er plasticagtige eller metalliske. I stedet lader det til at være in at klæde dem i stof. To af dem benytter endda den samme trendy tekstilleverandør. Og højttalerne falder da også bedre ind i hjemmet, når man kan vælge samme farve på dem som på sofaen eller gardinerne. Så er det lykkedes at lave teknologi, som de fleste godt kan forestille sig at lukke ind i det pæne hjem.

Læs videre
Exit mobile version