Der følger en LCD-søger med til AEE S70 First Descent Edition, som kan klikkes fast på bagsiden af kameraet for at få et bedre overblik. Da bliver kameraet længere i dybden, og derfor findes der en anden dør til undervandshuset, der giver plads til kameraet med søger. Huset skulle i øvrigt kunne modstå vand så dybt som 100 meter.
En tyngdekraftsensor registrerer automatisk, hvis du pludselig har sat kursen ned ad slalomløjpen, og starter automatisk optagelsen. Når du stopper neden for bakken, pauser optagelsen. Funktionen er direkte tilgængelig på en knap på forsiden af kameraet. Det samme er Wi-Fi-funktionen, som gør, at kameraet kan betjenes med en mobil-app. Her kan alle indstillinger gøres, plus time-lapse funktionen og at tage billeder. Hvis du ikke vil til at fiske mobilen frem i situationen, kan optagelse startes direkte på kameraet, eller du kan bruge den medfølgende fjernbetjening – som kan starte og stoppe flere kameraer samtidig.
To flade, selvklæbende fæster medfølger samt to buede og en vinkelholder. Flere kan købes til hjelm, cykelstyr, surf-board, instrumentbræt osv. Kameraet kan også monteres på et universalstativ uden at skulle sidde i huset.
Kameraet i brug
Søgeren giver et godt overblik, men gør også kameraet større og tungere. Den kan dog tages af, hvis du hellere vil bruge mobil-app’en via Wi-Fi. Med den højeste optagelseskvalitet mister du videostrømmen i app’ens søger, i det øjeblik du trykker på optag, men da har du nok også andre ting at gøre end at glo ned i telefonen.
Videokvaliteten er rigtig godt med jævne, skarpe billeder og god farvebalance. Selv indendørs er hvidbalancen god med naturlige farver i ansigter og på træmøbler. Kameraet kan sagtens tåle fart og spænding, og holder godt på skarpheden, når man bevæger sig omkring i naturen.
Det, der mangler, er et lidt dybere sortniveau. Scener med meget skygge bliver lidt fladere end med GoPro og Garmin. Til gengæld tackler AEE modlys bedre end Panasonic, JVC og Isaw, og er generelt et bedre kamera.