Nokia lancerer ny serie af ‘dumbphones’

Bare rolig, de har Snake!

Hero image 4 Nokia 215 4G Nokia 225 4G Nokia 235 4G

(Foto: HMD)

Er du træt af din smartphone? Har du brug for en digital detox? Så er en af de nye Nokia-‘dumbphones’ fra HMD måske noget for dig.

Den nye serie består af mobilerne Nokia 215 4G, 225 4G & 235 4G.

Den nye serie af smukke lommevenlige funktionstelefoner med tilpasningsdygtig funktionalitet. Hos HMD handler det om at udvikle produkter, der opfylder vores forbrugeres behov. Nogle mennesker vil bruge telefonen til at koble fra, tune ud og leve i nuet,” siger Adam Ferguson, Global Head of Insight, Proposition and Product Marketing hos HMD i en pressemeddelelse.

Nokia 225 4G kommer med en 2,4” QVGA-skærm og et 0,3 Mp-kamera med blitz, der er velegnet til at tage lo-fi YK2-billeder, Bluetooth-forbindelse til lyd, et 1.450 mAh batteri med op til 9,8 timers taletid.

Læs også Nyhed: HMD løfter sløret for første mobilkollektion i eget navn De tre nye smartphones hedder HMD Pulse Pro, HMD Pulse Plus og HMD Pulse.

Nokia 235 4G er alt, hvad Nokia 225 4G er, bare med en lidt større skærm. Og den har et 2 Mp kamera på bagsiden. Nokia 215 4G må til gengæld helt undvære kameraet.

Men til gengæld kommer alle de nye mobiler med det legendariske Snake-spil.

Pris og tilgængelighed

Nokia 215 4G, 225 4G & 235 4G er alle tilgængelige fra i dag til en vejledende pris på 449 kroner for Nokia 215, 499 kroner for Nokia 225 og 599 kroner for Nokia 235.

Læs videre
Exit mobile version