TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

Nyhed

Dan D’Agostino Momentum MxV integreret

Til en stiv pris.

Af / 02/12/2023 - 11:05
Dan D’Agostino Momentum MxV integreret

De, der har fulgt med, vil vide, at Dan D’Agostino engang var synonym med kraftige forstærkere i sobre grå kabinetter med KRELL på frontpanelet.

Det er længe siden, og manden er for længst væk fra Krell, som siden har gennemgået en ørkenvandring, der sjældent er set i hi-fi-branchen.

Men gourmeten, vinkenderen og legenden D’Agostino har ikke givet op. For et par år siden startede han D’Agostino Master Audio Systems. Og de er ikke til at spøge med.

Momentum MxV for eksempel.

DAgostino Momentum MxV front
(Foto: D’Agostino)

Forstærkeren er på ingen måde hverken grå eller kedelig. Den 50 kg tunge integrerede forstærker er, som mange andre fra D’Agostino, bygget op omkring et symmetrisk balanceret kredsløb og er modulopbygget, så man kan tilføje de indgange, man har brug for.

Annonce

Den kan både udstyres med et digitalt modul, som giver dig digitale indgange og streaming, eller et phono-trin.

 

DAgostino Momentum MxV bak
(Foto: D’Agostino)

En af grundene til den høje vægt er en 2.000 VA lineær ringkernetransformer og et todelt chassis, hvor strømforsyningen med 60.000 mikrofarad kondensatorkapacitet er placeret i en base, som forbindes til forstærkeren på toppen. Den integrerede forstærker leverer 250 W pr. kanal i 8 ohm, fordobler til 500 W i 4 ohm og fordobles igen til 1 kW i 2 ohm.

Phonomodulet er designet til moving coil-pickupper og har lidt over 60 dB forstærkning, og pickuppen kan belastes fra 100 til 47 kOhm.

Det digitale modul omfatter SPDIF koaksial og optisk indgang med USB-A, Ethernet og Wifi-streaming. Musikken kan styres med en D’Agostino DSM-app til iOS, og den understøtter Tidal med MQA-dekodning, Qobuz, PCM op til 24 bit/192 KHz og DSD op til 11,2 MHz.

Prisen på forstærkeren er ikke fastlagt, men regn med omkring en halv million uden nogen af modulerne. Læg dertil noget i retning af prisen for en mindre familiebil, hvis du installerer både digital- og phonomoduler.

DAgostino Momentum MxV kontakt
(Foto: D’Agostino)
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Studiespecialisten satser på billyd

Ny DAC fra Polen

Budgetvenlig Bluetooth-pladespiller

Lenco bejler til et nyt publikum

Mini-DAC med maksimal ydeevne

Mere prisvenlig streamingforstærker fra Hegel

Gaia højttalerfødder i ny version

Nye phono-trin med rør

Analog legende gør comeback

Denne pladespiller har højttalere og Bluetooth i samme pakke

Rogers LS3/5A - klassikeren vi ikke glemmer

Vestlyd nærer DJ-drømmen