Wi-Fi får selskab af Li-Fi som trådløs netværksstandard

Snart vil vores trådløse netværk bruge blinkende lys i stedet for radio til at komme på nettet.

802.11 bb LAM ONE

Trådløse netværk, som vi kender dem i dag, anvender radio, og tidligere var der standarder, der hed 802.11a, b, g og n. Heldigvis hedder standarderne nu Wi-Fi 4, 5 og 6 i stedet. Men standarden bag hedder fortsat 802.11 og håndteres af en arbejdsgruppe inden for organisationen IEEE. De har nu godkendt den nye standard 802.11bb, som får det mere brugervenlige navn Li-Fi, for at man skal kunne associere den med Wi-Fi.

På samme måde som “Wi” i Wi-Fi står for Wireless, står “Li” i Li-Fi for Light. Den nye standard betyder, at der ikke længere nødvendigvis skal bruges radio til det trådløse netværk. I stedet skal man kunne bruge infrarødt lys, ligesom de gamle tv-fjernbetjeninger gjorde det.

Lifi environment
Foto: Wikimedia (Ahmadamro)

Det lyder måske som stenalderteknologi, men standarden skal kunne køre mellem 10 Mbps og 9,6 Gbps, hvilket faktisk er meget hurtigt. Fordelene ved teknologien er lav latenstid, mindre risiko for interferens, og at den er aflytningssikker, da lys ikke trænger igennem vægge.

Hastigheden på 10 gigabit blev faktisk opnået i laboratorier allerede for 10 år siden! Virksomheder som Philips Hue og Pure LiFi, som for nylig lancerede en “li-fi-antenne”, har eksperimenteret med teknologien.

How Does LiFi Work?

Vi vil sandsynligvis se en række produkter i de nærmeste år, men formentlig med begrænsede anvendelsesområder. For eksempel til hospitaler, der frygter elektromagnetisk interferens i forbindelse med medicinsk udstyr.

Læs videre
Exit mobile version