Philips 40PFL8605H

Philips 40PFL8605H

Philips 40PFL8605H

Philips første 3D-fladskærm hedder 8605H, og vi tester 40 tommers udgaven. Ligesom Sony vedlægger Philips ingen 3D-briller eller 3D-sensor (som bruges til at synkronisere 3D-brillerne). De skal i stedet købes separat, hvilket giver tv’et prædikatet ”3D Ready”.

Philips når dog ikke helt op og ringe med hensyn til 3D-billedkvaliteten. 3D-billederne er nemlig præget af for tydelig crosstalk, som fra tid til anden ses i både 3D-spil og 3D-film. Det er distraherende for øjet, men reducerer også 3D-dybden i scener med meget bevægelse eller mange små objekter, f.eks. vores undervands-scene, hvor hundrede små fisk svømmer mellem koraller. Det placerer 3D-billedkvaliteten fra Philips i midterfeltet.

Philips’ 3D-briller er ikke ligefrem et designikon, men sidder pænt til og lukker det meste lys ude. Tv’ets billedpanel er også i stand til at vise en høj lysstyrke, hvilket i teorien betyder, at 3D-billederne ubesværet kan nydes i dagtimerne. Desværre ophæver dette mere eller mindre sig selv på grund af skærmens meget blanke glasfront, der reflekterer lys og solstråler fra omgivelserne.

Læs videre
Exit mobile version