Den sorte og lidt klodsede soundbar fra Klipsch har ikke noget display. I stedet angiver en farvet diode, hvilken lydkilde der er valgt: Grøn betyder optisk, og blå indikerer Bluetooth.
Her er hverken netværkstilslutning eller HDMI-indgang; soundbaren forbindes i stedet til tv’et med et optisk digitalkabel. Dolby Digital understøttes, men ikke DTS. Det kan derfor være en god idé at sætte tv’et til at sende PCM ud.
Fordelen ved de få funktioner er, at Klipsch R-10B er nem i brug. Tryk på 3D-knappen på fjernbetjeningen for at få større lyd på film og en gang til for at deaktivere, når du skal spille musik, som lyder bedst i almindelig stereo.
Der er en helt anden rytmik i Klipsch ved musik i stereo end i de andre soundbars. Mellemtonen er stor, hvilket gør, at vokaler får god resonans. Lyden af en guitar er fyldig; der bare mangler lidt tonestruktur fra kabinettet. Men den kraftige lyd gør R-10B til den mest underholdende soundbar, når det gælder musik.
Film har godt med punch, og subwooferen, der har trinløs niveaujustering, følger fint med. 3D-lyd fungerer godt, men man lægger mere mærke til artefakter i fasegengivelsen med Klipsch end med Denon og Sony. Ikke desto mindre foretrækker vi at have funktionen tændt, når filmen kører.
Alt i alt en meget underholdende soundbar.