Efter at Sony købte Ericsson ud, er det nu blevet tid til at fremvise deres første mobiltelefon. Eller rettere vise deres eget design, for udviklingen af denne model blev gjort inden skilsmissen. Den nye, lidt mere kantede form ser helt okay ud, men kvalitetsfølelsen er måske ikke lige så god som tidligere, hvilket især gælder den plasticagtige bagside. Den gennemsigtige liste er smart og giver desuden antennen bedre modtagelse. De tre touch-knapper ovenover er dog frustrerende svære at ramme med fingeren.
Da få apps indtil nu behøver fire kerner, så rækker dual-core processoren fint, og mobilen føles rigtig hurtig. Skærmen er takket være høj opløsning og noget mindre størrelse lige så imponerende skarp som iPhones retinaskærm og har udmærket farvegengivelse. Kameraet er et lige så stærkt kort og er blandt de bedste, vi har set. Sonys brugerflade er hurtig og enkelt og har nogle lækre widgets. Med Sonys musikbutik indbygget og en filmbutik på vej, så er mediebehovet også dækket.
Konklusion
Med en imponerende skærm og et kamera, som få kan slå, er Xperia S billedmæssigt den bedste mobil. Den er proppet med den seneste teknik, bortset fra processoren, som dog er hurtig nok. Nogle fejlplacerede knapper og en plasticagtig bagside er faktisk vores eneste indvendinger. Sony er lykkedes med varsomt at bibeholde det, som gjorde Xperia unik, og har forbedret det, så vi vil sige, at det er den bedste model til dato. Hvis Sony bare opgraderer den til Android 4 også, så er det en af vores favoritmobiler i år.