Disse ørepropper fra Supra har vildt imponerende batteritid
Supra Nero-TX2

Robust og ekstrem batteritid i 700-kroners klassen

Supra Nero-TX2 lover militær holdbarhed og vanvittig batteritid. Men app’en har sine skavanker.

Supra Nero-TX2 SPREAD GeirNordby

(Foto: Geir Gråbein Nordby)

Svenske Supra er kendt for deres hi-fi-kabler, men det er allerede over 10 år siden, de startede med ørepropper og hovedtelefoner. Nero-TX2 er deres nyeste model, hvor den store nyhed er militær certificering af holdbarhed for knald og fald, og en næsten uovertruffen batteritid.

Installationen med app’en sker ved først at tage begge propper ud af etuiet og derefter parre dem med telefonen. Til sidst åbner du app’en og vælger dem dér.

SUPRA Audio-app’en har en 10-bånds EQ, men nulstiller sig irriterende ofte under justering. (Screenshot: iOS)

Selve ørepropperne er blandt de letteste i testen med kun 3,5 gram pr. stk. De sidder udmærket i øret, men de medfølgende silikonepropper er ret stive. Jeg oplevede, at jeg måtte op i den største størrelse for at få en tæt nok pasform og tilstrækkelig bas. Supra tilbyder også ørepropper i memory foam, som kan være værd at overveje. De sendte mig et sæt, og de sad bedre i mine ører end de medfølgende.

Etuiet skiller sig ud på flere måder. Det har en USB-A-udgang, som gør det muligt at bruge det som en lille powerbank til telefonen – praktisk, når du er på farten, og batteriet er løbet tør. Etuiet rummer samlet nok strøm til 16 opladninger af ørepropperne, hvilket giver en samlet spilletid på op til 100 timer. Det er imponerende.

Supra Nero-TX2 vejer kun 3,5 gram pr. prop og er blandt de letteste i testen. (Foto: Supra)

Lyden af Supra Nero-TX2

Direkte ud af æsken er lyden helt fornuftig. Mellemtoneområdet er klart, og diskanten har en ok detaljegrad. Bassen er stor og fyldig, når ørepropperne først forsegler øret ordentligt.

Når de parres med en mobiltelefon, vælges SBC-codec som standard. Ifølge hjemmesiden er det også den eneste understøttede codec-type, men det er ikke helt korrekt. I udviklerindstillingerne på en Android-telefon kan du nemlig vælge AAC, og så lyder det glattere og mere åbent i den øverste diskant. Alex Warrens store, fyldige stemme får sin varme tilbage, og Dodies melodiske indiepop-sang The Answer får den sprødhed og luftighed, som vokalen har brug for. Uden dette trick lyder Supra mærkbart fladere og mindre engagerende end konkurrenterne.

Jeg ved ikke, om ørepropperne bruger AAC-codec på iPhone – her er operativsystemet mere lukket og viser ikke, hvad der anvendes. Men lyden opleves bedre fra iPhone end fra Android, indtil man aktiverer AAC på sidstnævnte.

App’en har en 10-bånds equalizer, som i teorien giver god kontrol. I praksis er den desværre temmelig frustrerende. Flere gange, mens jeg sad og finjusterede, nulstillede hele EQ-kurven sig, og jeg måtte begynde forfra igen og igen. Til sidst opgav jeg at finindstille.

Endnu mere irriterende er det, at EQ-indstillingerne ikke gemmes i skyen. App’en kræver login, og så må man forvente, at indstillingerne følger med mellem enheder. Det gør de ikke.

(Foto: Supra)

Støjreduktion og samtalekvalitet

Støjreduktionen fungerer udmærket. Den dæmper effektivt jævn baggrundsstøj som ventilationsanlæg og trafikstøj. Musiklyden ændrer sig ikke nævneværdigt, når ANC aktiveres, hvilket er positivt.

Samtalekvaliteten er god. Min stemme går klart igennem, og baggrundsstøj filtreres effektivt fra. Men her dukker et andet problem op: støjreduktionen har en aggressiv noise gate, som ofte klipper begyndelsen af sætninger. Det første ord eller den første stavelse har en tendens til at forsvinde.

Omgivelseslyd (Transparency Mode) fungerer som forventet. Den lukker lyde fra omgivelserne ind, så du kan føre en samtale uden at tage propperne ud.

Læs videre
Exit mobile version