Sennheiser PXC 550-II Wireless

Anonym indpakning – og lyd

Sennheiser spiller på det sikre. En i forvejen velfungerende model er opdateret med variabel støjreduktion og stemmestyring. Brugerfladen er til gengæld blevet noget rod.

Sennheiser PXC 550 II Wireless

(Foto: Sennheiser)

Sennheiser PXC 550-II er den robuste lillebror til Momentum Wireless 3. En diskret og forholdsvis kompakt over-ear-model med ovale ørekopper i plast og en hovedbøjle, der er foret med kunstlæder.

Som det hører sig til i dag, tilbydes der flere grader af støjreduktion. Hos Sennheiser står valget mellem fuld støjreduktion, variabel støjreduktion eller slet ingen.

For at spare på batteriet slukkes hovedtelefonerne automatisk, når ørekopperne drejes 90 grader. Det er udmærket tænkt, men betyder også, at hovedtelefonerne ikke slukkes eller går i standby, når man bare lægger dem fra sig på bordet.

Nogle producenter sværger til touch-styring af hovedtelefoner, mens andre mener, at knapper giver den sikreste kontrol. Sennheiser har valgt begge dele, men uden at opnå det bedste fra begge verdener.

Lyden er i “Neutral” indstilling behagelig og varm. Bassen er tydelig uden at være dominerende (det kan man godt få den til at blive i app’en). Mellemtonen er klar, og støjreduktionen ændrer ikke på dette.

Diskanten er noget dæmpet, hvilket får overtoner til at lyde lidt tamt. Ikke decideret mørkt, men bare ikke så engagerende. Indtrykket er det samme med og uden ANC.

 

Konklusion

Sennheiser PXC 550-II er ganske velfungerende ANC-hovedtelefoner med alle de funktioner, der skal være i denne klasse anno 2020, herunder variabel støjreduktion og stemmestyring. Betjeningsmæssigt virker de nye funktioner som lidt af en eftertanke, og de må slås om pladsen i brugerfladen.

Støjreduktionen er effektiv, men lyden er noget uengageret. Prismæssigt kommer Sennheiser dog i hård og direkte konkurrence med Bose, Sony med flere, der byder på endnu bedre støjreduktion.

Sennheiser PXC 550 II Wireless folded
(Foto: Sennheiser)
Læs videre
Exit mobile version