Tannoy Mercury V4

Opsigtsvækkende budgethøjttaler

Mercury-modellerne fra skotske Tannoy skuffer ikke: De gulvstående V4 er et veritabelt kup!

Tannoy V4

Der findes flere godbider i denne test, men den, som måske giver dig mest for pengene, er Tannoys gulvstående model. En kompakt højttaler med voksen lyd, pænt udført kabinet og engagerende som få. De er samtidig nemme at drive for små forstærkere og relativt nemme at placere. Men helst ikke klos op ad bagvæggen. Da bliver bassen lidt for dominerende og ulden. Placér dem lidt fra bagvæggen, og vend dem lidt ind mod sofaen, så er det bare at nyde.

Hos Tannoy får man stram og potent bas med god kontrol på de dybeste toner. Samt godt defineret, men måske lidt tynd mellemtone. Særlig på mandlige vokaler. Diskanten er tydeligt markeret uden at være påtrængende. Der mangler lidt luft øverst i diskanten, men den er alligevel distinkt og hænger fint sammen med resten af lydbilledet. Noget, som får vokalen fra Maria Solheim meget tydeligt frem i lydbilledet.

Tannoy-højttalerne leverer et stort og fyldigt lydbillede med fint fokus og meget fin detaljeopløsning. De spiller gerne højt og fylder let en stor stue med lyd. De er godt egnet til udpræget rytmisk musik og passer fint som allround-højttalere for hele familien. Et godt valg i et hjemmebiografsystem. Vældig meget højttaler for pengene.

Læs videre
Exit mobile version