Sony og Altec Lansing har begge valgt den samme kileform, men hvor Altec Lansing ser bedre ud på afstand, så føles Sony mere eksklusiv tæt på. Her er der et finere betræk over grillen og tillidsvækkende metal og vægt, der matcher. Tilslutningsmulighederne er ganske sparsomme, men der er et docking-stik skjult på fronten. På oversiden findes knapper til at vælge kilde, opdatere den indbyggede software og justere volumen.
Sonys instruktioner spilder sider på komplicerede netværksinstallationer, før det til slut nævnes, at man bare kan downloade en app og vælge netværk på skærmen. App’en gør ikke så meget andet foruden at tilbyde ur og vækkefunktion.
Når man tænder for højttaleren, finder man hurtigt ud af, at lyden matcher udseendet. Det mærkes, at indersiden er lige så dyr som ydersiden. Lyden er fyldig, velafbalanceret og overraskende dyb. En så velkontrolleret bas er ualmindeligt blandt denne type højttalere.
Konklusion
Sony imponerer med deres nye AirPlay-højttaler. Finish og kvalitetsfølelse er udmærket, med distinkte kontroller og til og med en moderat udfældning af det skjulte docking-stik. Opsætningen er let, når man finder ud af, at der findes en app, som gør arbejdet nemmere, men vi ville ønske, at der var gjort mere ud af app’en end at vise klokken. Lyden er lige så god som udseendet, og på trods af en heftig pris bliver det til en sejr for denne lille perle.
