LG LAB540

Et komplet anlæg

Fra LG kommer den eneste lydsokkel med indbygget Blu-ray-afspiller. En trådløs subwoofer gør oplevelsen komplet.

LG LAB540

LG LAB540 er noget så specielt som en lydsokkel med separat trådløs subwoofer og indbygget Blu-ray-afspiller. Her er også trådløs og kablet netværksfunktionalitet med streaming fra netværkstilsluttet pc eller harddisk. Hvis man har et tv fra LG, kan man bruge Bluetooth med optimal lyd/billede-synkronisering.

Den grafiske brugerflade på tv-skærmen gør opsætningen meget nem, og systemet giver fuldt overblik over, hvad man laver. Fjernbetjeningen er også god og overskuelig.

Den trådløse subwoofer giver dybere bas end testens øvrige lydsokler. Filmlyd gengives meget højere end med den billigere LAP340N. Der er langt bedre greb om lydeffekterne, samtidig med at lydsoklen i lydindstillingen Cinema simulerer surround-sound, så bagkanalerne tilsyneladende kommer op bag hovedet.

LG’s lydsokkel er ikke lige så opløst og detaljeret som Cantons, og dialoger lyder lidt tyndere. Det er heller ikke så meget punch i det øvre basområde; subwooferen koncentrerer sig om de dybere toner. Alligevel gør den filmoplevelsen mere engagerende. Canton har dog mulighed for at lyde endnu federe end LG, hvis der tilsluttes en ekstern subwoofer, men så bliver det dyrere.

Musik i stereo lyder trods subwoofer mere forsigtigt end på Canton og Klipsch. Subwooferen får godt nok mere af lydbilledets fundament med, men det er ikke den strammeste og mest opløste sub, vi har hørt. Det virker okay til musik, men bedre til film.

Læs videre
Exit mobile version