Audio Pro Addon T9

Høj klasse til lav pris

Mindre størrelse og lavere pris, men mindst lige så god som sidste års bedste trådløse modeller.

Audio Pro T9 Orange Miljo HR CMYK 04

Sidste år tog Audio Pro prisen for Bedste Trådløse Højttaler med deres Addon T10. Nu er T9 så kommet, hvor både størrelse og pris er trimmet. Meget mere har man klogt nok ikke ændret. Det er samme stilrene design og fremragende byggekvalitet, der signalerer, at den skal tages alvorligt. Det er hi-fi, det her, ikke legetøj. Det eneste legesyge er, at den ud over sort og hvid også fås i orange.

På bagsiden finder vi en AUX-indgang samt USB-port, så man kan oplade mobiltelefonen, mens man spiller. Plus den baskontrol, vi efterlyste på T10! Ellers er det Bluetooth hele vejen med T9. Selvfølgelig understøtter højttaleren aptX for bedre lydkvalitet, forudsat at din musikafspiller også gør det. Hvis man vil udbygge med flere højttalere, kan man tilføje Audio Pros trådløse modtager og supplere med højttalere fra Living-serien.

Trods det mindre format minder T9 meget om storebror i lyden. Den giver en velafrundet lydoplevelse, hvor man let kan glemme, at det er en lille Bluetooth-højttaler, man lytter til. Uanset musikstil kan den følge med uden at lyde det mindste anstrengt. Der er dog ikke samme imponerende bastryk som fra f.eks. Marshall Stanmore, men hvis man savner bas, er der udgang til subwoofer på bagsiden.

Konklusion
Audio Pro har præsteret en strålende opfølger til sidste års bedste trådløse højttaler. Ligesom T10 er det et produkt, der kun kan én ting, nemlig spille musik via Bluetooth. Men det gør den så godt, at man ikke tror sine egne ører. Man kan også koble en subwoofer til samt flere trådløse højttalere.

Da det er lykkedes at trimme både prisen og størrelsen, uden at det er gået ud over musikoplevelsen, bliver T9 selvfølgelig testens bedste køb. Hatten af for det, vi er imponeret.

Læs videre
Exit mobile version