Et af de allerbedste køb i den overkommelige prisklasse har længe været Audio-Technicas AT-LP5X. En solidt bygget pladespiller med direkte drev og meget god lyd.
Den har været en ubestridt succes, og det er velfortjent.
Den direkte drevne pladespiller er nem at bruge og har en indbygget phono-forstærker, der kan frakobles for mere fleksibel tilslutning. Det har den dyrere AT-LP8X ikke. LP8X er dog også en direkte drevet og halvautomatisk pladespiller, hvilket betyder, at den stopper, når pladens side er færdig med at spille.
Ved første øjekast er det ikke let at se forskellen mellem en LP5X og en LP8X, bortset fra at armliften betjenes med knapper på højre side af LP8X.
Audio-Technica AT-LP8X
Pladespilleren leveres med den samme AT-VM95E MM-pickup, som vi kender fra LP5X og mange andre pladespillere. En fordel ved denne særlige pickup er, at den kan opgraderes med bedre nålespidser for at få bedre lyd ud af dine vinylplader.
Den leveres også med et aftageligt pickuphus, hvilket gør det nemmere at skifte til en anden pickup end den, der følger med.
Ligesom LP5X fås LP8X kun i sort. Den leveres med et aftageligt lydkabel, støvlåg og et separat strømkabel, hvilket betyder, at du kan “opgradere” både strømkablet og lydkablet til noget endnu bedre.
Selve pladespilleren er bygget på en tyk MDF-sokkel med justerbare fødder til at nivellere afspilleren og en 2,5 mm tyk gummimåtte over en pladetallerken i sort anodiseret aluminium.
I modsætning til LP5X har LP8X ikke en indbygget phono-forstærker, så den skal tilsluttes en passende phono-forstærker.
Målinger
LP8X vejer tre kilo mere end LP5X, og med en plade med direkte drev betyder det færre resonanser og en stabil rotationshastighed. Vores målinger viste også, at afspilleren er meget præcis med en afvigelse i rotationshastigheden på kun 0,14 % og 33,29 omdrejninger i minuttet, hvilket er mere end acceptabelt. Vi målte afspillerens wow og flutter til en afvigelse på superlave 0,17 %. Dette er ikke kun bedre end de fleste remdrevne afspillere, vi har testet, men også på niveau med meget dyrere pladespillere med direkte drev, såsom Cyrus TTP.
Åben og afbalanceret lydbillede
Lydkvaliteten er nok ikke på højde med den meget dyrere Cyrus-pladespiller, alt andet ville være sensationelt. Og pladespilleren, der bygger på den succesrige LP5X, minder nok mere om denne end om en Cyrus TTP.
LP8X leverer dog musikken med lidt mere empati end en LP5X. LP8X har en rigere og strammere bas, hvilket sikrer, at musikken flyder pænt ud af højttalerne. Der er gode detaljer i lydbilledet, selvom det ikke er så åbent og fokuseret som fra en Rega Planar 3 RS. Men sammenlignet med for eksempel en standard Planar 2 eller Pro-Ject i Element-serien er lydbilledet større, og bassen er hørbart mere til stede.
Klangene fra Jan Gunnar Hoffs album Polarity er tydeligt til stede i lydbilledet, men der er ikke helt så meget dybde i bassen her som fra en Technics SL-1500 med en Ortofon 2M RED-pickup. Technics-afspilleren giver også Sades Turn My Back On You mere punch og dynamik i bassen, men LP8X leverer musikken med mere liv og engagement end den direkte drevne Thorens TD 402DD, der ligger i samme prisklasse.
Alligevel stråler den ikke helt med Ezra Collectives Dance, No One’s Watching. Her savner jeg større dynamisk kontrast og bedre fokus i mellemtonerne. Nogle gange flyder messinginstrumenterne bare sammen i en homogen masse sammenlignet med for eksempel Planar 3 RS, som for flere penge åbner lydbilledet med bedre definition af instrumenter og vokal.
