Acer Swift 5 er så let, at jeg først kom i tvivl om, hvorvidt jeg ved en fejl havde fået tilsendt en attrap-model af en computer i stedet for den ægte vare. Men den var god nok: Den 14 tommer store ultrabook vejer blot 970 gram. Det er ganske vist kun nogle få gram mindre end Asus, men da maskinen samtidig er en fingerbredde større på begge leder, føles den subjektivt lettere.
Den ekstreme vægt kræver ekstreme materialer; kabinettet er lavet af en magnesium-litium-legering. Det hele er holdt i en blågrå metalfarve, og tastaturet er bagbelyst, så man også kan finde tasterne i et mørkt auditorium. Der er et brugbart udvalg af porte: USB 3.0, USB-C og HDMI, så forbindelse til omverdenen burde være ligetil.
Skærmen er stor, skarp og kontrastrig. Og så er den med touch-funktion, hvilket er en stor fordel, uanset at der ikke er tale om en 360 graders pc. Touch-skærme vil aldrig erstatte mus, touchpad og tastatur, men det er ofte lettere at trykke direkte på skærmknapper end at klikke på dem.

Benchmarks
Acer Swift 5 bruger Intel Core i5-8520U-processoren ligesom Asus. Der er tale om en 1,8 GHz ottendegenerations-processor med fire kerner og otte tråde. Maskinen har 8 gigabyte ram og 256 gigabyte SSD-lager. Grafikken varetages af det integrerede Intel HD Graphics 620. Konfigurationen er med andre ord så godt som identisk med Asus – og rigtig tæt på Lenovo.
Det er derfor ikke meget mere end detaljer, der skiller maskinerne fra hinanden på testbænken. Acer Swift 5 er dog 10-20 procent langsommere end Asus i de fleste tests. Det gælder f.eks. PCMark 10-testen, men også grafiktestene Time Spy og Fire Strike. I Geekbench-testen klarer Acer Swift 5 en score på henholdsvis 10.096 (multi-core) og 3.930 (single-core). Det er udmærket, og på niveau med sidste års i7-processorer.

Batterilevetiden er den korteste i testen: Tre timer og tre minutter gik der, før batteriet gav op. Det er hele 25 procent dårligere end de fleste af konkurrenterne. I praksis er det næppe så slemt, som det lyder, da du i de fleste tilfælde stadig vil opnå en praktisk brugstid på en fuld ottetimers arbejdsdag.
Konklusion
Acer Swift er en lækker maskine, der giver dig en fremragende touch-skærm og en bærbarhed, der er svær at forbedre uden at gå ned i skærmstørrelse. Processorkraften er desuden fin, uden at være til topkarakter.
Hvis du har meget lange dage, kan batteritiden blive et problem, da Acer Swift ikke kører helt så langt på en optankning som de øvrige. De fleste vil dog kunne klare sig en hel dag uden at behøve at have den i øvrigt kompakte oplader med i tasken.