Alt startede med G1, og siden har Canon længe siddet i førersædet på prof-kompakte. De har dog ikke været uden konkurrence, og i dag findes der mange gode alternative kameramodeller. G15 er den seneste model i rækken, og her har Canon fjernet den vippeskærm, som forgængeren havde, men sat en skarpere skærm og mere lysstærk optik ind. Kameraet er blevet lettere og mere kompakt, men er stadig et af de største i klassen. Men 28-140 mm zoom med f/1.8-2.8 er specifikationer, som vi kan lide, og det samme kan vi sige om billedkvaliteten. Kameraet understøtter også Eye-Fi-hukommelseskort, så man kan overføre billeder trådløst fra kameraet. En fiffig funktion i G15 er muligheden for at afspille videosekvenser i uafbrudt rækkefølge.
Billedkvalitet
G15 føjer sig til rækken af gedigne prof-kompakte fra Canon. Det nye, lysstærke objektiv er overbevisende med moderat fortegning og jævn og tilpas skarphed. Selv med blænde f/1.8 på vidvinkel er der stadig relativt god skarphed i hjørnerne. Skarpheden falder egentlig ikke før ved 140 mm på alle blænder, men er forbavsende ensartet på andre brændvidder. Billedstøj er ikke noget problem, før man passerer ISO 1600. Da falder detaljeopløsningen også, og fra 3200 også farvemætningen. ISO 12.800 har kun akademisk interesse og kan næsten ikke bruges til noget.
Farvegengivelsen er i overkanten mættet i rødt og giver friske hudtoner; jeg anbefaler hellere at vælge neutral fra farveopsætningen i kameramenuen.
I brug
G15 er testens mest træge kamera. 2,1 fps (10 fps hi-speed uden AF) er ikke meget at prale af, den optiske søger er stadig latterligt lille, og Canon har fjernet muligheden for at lagre billedfiler i Adobe RGB. Det ændrer dog ikke ved det faktum, at kameraet leverer god billedkvalitet, men det er ikke længere klasseledende på nogen områder, desværre. Den høje pris gør heller ikke Canon-kameraet nogen tjeneste. Sonys enestående RX100 koster nu mindre end G15 og leverer bedre billedkvalitet for pengene. Så argumenterne for G15 bliver færre, selv om det på mange måder er et godt værktøj. Det er bare ikke bedst i klassen længere.
