TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

NYHED

Jackie Chan laver Kung fu TV

Kampsportslegenden Jackie Chan er kendt for sine halsbrækkende stunts. Nu laver han et lidt anderledes stunt med Bang & Olufsen.

Af / 01/08/2012 - 06:09
Jackie Chan laver Kung fu TV

Herhjemme husker vi bedst Jackie fra utallige actionkomedier som Rush Hour og Shanghai Noon. Chan har for længst fået en stjerne på Hollywood Walk of Fame, og i Hong Kong og Kina er han en levende legende med hundredvis af klassiske kung-fu actionfilm under bæltet.Herudover er han ivrig sanger og står bag OL-sangen Believe in Yourself fra Beijing 2008.

Jackie er en selverklæret teknologinørd, og nu skal han altså designe sit eget TV. Helt konkret er der tale om et speciallavet eksemplar af Bang & Olufsens Beovision 10, som skal doneres til velgørenhed. TV`et bliver rødt og får indgraveret Jackies slagord ”Technology brings Peace” i rammen. Beovision 10 har allerede en række muligheder for at tilpasse rammen og frontstoffet med forskellige farver.Bang Olufsen BeoVision 10 46 inch LCD HDTV

Jackie Chan besøgte derfor for nylig Danmark sammen med Qi Jianhong, chef for Sparkle Roll Group, luksusdistributøren, som skal hjælpe Bang & Olufsen med at erobre det kinesiske marked. Indtil videre i 2012 har B & O overtaget 6 forretninger i Hong Kong og Syd-Kina og etableret 3 nye forhandlere i Kina, Hong Kong og Macau.TV´et vil efter planen komme på auktion i Kina, hvor pengene vil gå til et af Jackie Chans velgørende projekter. Hvis han da ikke bliver fristet til selv at hænge det på væggen!

Her kan du i øvrigt se et eksempel på Jackies sangkunst!


Kilde:
TV 2 Nyhederne

Annonce
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Bedste TV til sport!

Gør et TV-kup før sommersolen tager over

Kolossalt TV fra Hisense

Sådan bliver årets TV'er fra TCL

QLED-kamp om prikkerne!

Panasonic viser TV-muskler: Nye OLED-skærme skal udfordre LG og Samsung

Forårslancering af Samsung-TV

LG lancerer ny OLED-teknologi

Nu kan du gøre et TV-kup

TCL høster designpriser

Dette TV kan trilles hvorhen du vil

Samsung The Terrace: Tåler endnu dårligere vejr