Hvis Facebook får sin vilje, flytter netskyen bogstavelig talt op i skyerne. Den sociale netgigant vil sprede trådløst internet til dækningsfattige breddegrader med droner, som hver bliver på størrelse med en jumbojet.
I marts 2014 opkøbte Facebook droneproducenten Ascenta, som står bag solcelledrevne droner, der kan holde sig i luften i over 20 kilometers højde over jorden i måneder eller endda år uden mellemlandinger.
Tre til fem år
Facebook ønsker at prøveflyve en drone i løbet af 2015 og håber på at få projektet ordentligt i gang inden for tre til fem år.
– Vi kalder dem ikke droner
Facebook selv ønsker imidlertid ikke at kalde de ubemandede luftfartøjer for droner, men slet og ret fly. Årsagen skulle være, at de er på størrelse med store normale flyvemaskiner som en Boeing 747 (bare meget lettere). Vi kan dog også tænke os, at man ikke ønsker at blive slået i hartkorn med de militære droner, som i stadig højere grad bliver brugt af Obama-regeringen, og som har ført til mange kontroverser.
Drone eller ikke drone, de ubemandede luftfartøjer vil give interneadgang til alle hjørner og kroge af verden fra luften.
Internet.org, som er et samarbejde mellem Facebook, Nokia og Qualcomm, har lavet denne propagandavideo om flyene:
Kilde: PopSci
