TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Trådløs mobilvideo til en tilgængelig pris

23-tommers Philips-skærm streamer video i fuld HD-opløsning fra Android-enheder.

Trådløs mobilvideo til en tilgængelig pris

Miracast er en standard for trådløs video- og billedstreaming fra Android-enheder, som skal tage kampen op imod Apples AirPlay. De Miracast-skærme, som vi hidtil har stiftet bekendtskab med, har dog alle ligget i den kostbare ende af prisskalaen.

Nu ser det heldigvis ud til, at der begynder at komme Miracast-skærme til mere tilgængelige priser. 239C4QHWAB er det mund-urette navn på en 23-tommers monitor fra Philips, som kan spejle indholdet af skærmen på Android-enheder med Miracast. Kontakten sker med et tryk på en knap på skærmens fod.

Ligeså snart Miracast er aktiveret på skærmen, og den pågældende Android-enhed er identificeret, spejles alt indhold lige fra brugerflade til apps, billeder og videoer i fuld HD-kvalitet og 23-tommers-størrelse. Da betragtningsvinklen desuden er bred, er der lagt op til den store fælles feriebilledfremvisning for familie, venner og sagesløse forbipasserende.

Det er selvfølgelig også muligt at bruge skærmen uden Miracast. Den understøtter også MHL, som gør det nemt at få mobilens eller tablettens HD-indhold og lyd op på skærmen vha. et MHL-kabel. Og en VGA-indgang er der såmænd også.

philips_miracast_239C4QHWA_ftl

Annonce

Fakta Philips 239C4QHWAB:

  • Skærm: 23″ IPS LCD
  • Bagbelysning: W-LED
  • Opløsning: 1920 x 1080 punkter, 60 Hz
  • Betragtningsvinkel 178 grader (lodret og vandret)
  • Indgange: MHL-HDMI (digital, HDCP), VGA (Analog )
  • Lyd: HDMI audio

Pris og tilgængelighed:
Philips 239C4QHWAB er i butikkerne nu, til en vejledende pris på 2.250 kr.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Alt om Pixel 10 Pro Fold lækket

Apples foldbare iPhone får skærm fra Samsung

Apple trækker i land

Gemini på håndleddet

Samsungs nye foldbare med endnu mere AI og langt slankere design

OnePlus udvider sortimentet: Nord 5, Nord CE 5 og nyt 43 mm Watch 3 lanceret

Spansk politi mistænker Pixel-brugere for at være narkohandlere

Først Huawei, nu OnePlus?

Nothing lancerer intet mindre end sin dyreste mobil nogensinde

WhatsApp får AI-funktioner uden at læse dine beskeder

Apple åbner iPhone for konkurrenter til AirDrop

Fairphone 6 lanceret i Google-fri udgave