Apple lancerer nyt produkt d. 19. februar

Så er det officielt. Der er et nyt Apple-produkt på vej. Det bekræfter topchef Tim Cook på det sociale medie X.

Applelogo TOP

(Foto: Apple)

Man skal være forsigtig med at viderebringe løse rygter. Sidste uge skrev vi, at Apple i løbet af denne uge formentlig ville præsentere den nyeste version af iPhone SE.

Der skulle blot være tale om, at mobilen ville dukke op som et nyt produkt på Apples websider, citerede vi sædvanligvis velorienterede Mark Gurman fra erhvervsmediet Bloomberg for at sige.

Men i dag er det fredag, og der er intet spor af nogen nye iPhone SE i Apples online-butik. Ups …

Læs også Nyhed: Ny iPhone SE lanceres om få dage I stedet for en officiel lancering vil iPhone SE (2025) formentlig bare dukke op som et nyt produkt på Apples websider.

Og dog. For sent i går aftes skrev Apple-topchef Tim Cook pludselig på det sociale medie X, at vi skal gøre os klar til at møde et nyt medlem af Apple-familien. Det bliver på onsdag d. 19. februar, skriver han, og nedenunder opslaget er et billede af en skinnende Apple-logo.

Den nye version af iPhone SE ventes at komme med OLED-skærm, FaceID og notch, A18-processer, USB-C, 8 GB RAM, 48 Mp kamera og et nyt egenproduceret 5G-modem, skriver 9to5mac.

Læs videre
Exit mobile version