CRBN2 er de mest ambitiøse hovedtelefoner fra Audeze

Vi er vant til heftige hovedtelefoner fra Audeze, men CRBN2 tager prisen.

ADZ CRBN2 Amp

(Foto: Audeze)

Vi er vant til at se avancerede og kostbare hovedtelefoner fra californiske Audeze. Men Audeze CRBN2 er alligevel noget ud over det sædvanlige.

CRBN2 adskiller sig fra de fleste Audeze-hovedtelefoner ved ikke at være bygget over planarmagnetiske drivere, men derimod ægte elektrostatelementer. CRBN2 er også de første hovedtelefoner med Audezes patentanmeldte SLAM-teknologi. Audeze siger, at bogstaverne står for Symmetric Linear Acoustic Modulator, men mon ikke de fandt på forkortelsen først – og navnet bagefter?

CRBN2 Gallery 3Q
(Foto: Audeze)

Kernen i CRBN2 er Audezes andengenerations elektrostatiske driver med kulstof-nanorør. Den nye SLAM-teknologi skulle give en optimal lufttryksfordeling på tværs af driveren, hvilket forbedrer lavfrekvensydelsen.

I følge Audeze giver SLAM mulighed for “en utrolig fordybende stereobilleddannelse og en lydbilledepræsentation, der placerer hver forestilling lige i rummet med lytteren.”

“Med CRBN2 har vi skubbet grænserne for elektrostatisk teknologi endnu længere og introduceret vores nye SLAM-system for at levere den mest livagtige bas og gennemsigtighed, der nogensinde er opnået i en elektrostatisk hovedtelefon,” siger Audezes CEO Sankar Thiagasamudram.

ADZ CRBN2 Dark 3Q
(Foto: Audeze)

Hver CRBN2-hovedtelefon er håndsamlet og testet i Californien. Ørepuderne er af læder, og CRBN2 vejer 480 gram.

Vi har ikke fået en dansk pris, men Audeze CRBN 2 koster USD 5.995 i hjemlandet, så regn med en pris på den dyre side af 50.000 kroner.

Læs videre
Exit mobile version